Třebíč

Muzeum Vysočiny Třebíč - Podzimní cyklus přednášek

11.10.-6.12.2022

Podzimní cyklus přednášek Muzea Vysočiny Třebíč pro rok 2022

 

11. 10. Využití mramorů Českomoravské vrchoviny jako významných surovin pro zdejší historické stavby

RNDr. Stanislav Houzar, Ph.D.

Moravské zemské muzeum, Brno

 

25. 10. Jak ptáci vnímají okolní svět

Mgr. Ondřej Kauzál

Ústav biologie obratlovců AV ČR, Studenec

 

8. 11. Zmizelá Třebíč: výpověď archeologie k dějinám města

Mgr. Aleš Hoch, Ph.D.

Muzeum Vysočiny Jihlava

 

22. 11. Italské hrady – historie, architektura, zajímavosti

Mgr. Jiří Sladký

Hrotovice

 

6. 12. Rozloučení s Měsícem aneb padesát let po zatím posledním „malém kroku pro člověka“

Ing. Tomáš Přibyl

Technické muzeum v Brně

 

Podzimní cyklus přednášek v Muzeu Vysočiny Třebíč bude zahájen v úterý 11. října 2022 přednáškou významného třebíčského geologa Stanislav Houzara, který nás seznámí s využitím mramorů. Od starověku jsou zachovány doklady o použití těchto hornin k pálení vápna, v sochařství a coby stavebního a dekoračního kamene. Později přibylo jejich využití jako přísady k tavení rud, v lékařství, sklářství; v současnosti už jen jako štěrk na komunikace a v zemědělství. Přenáška bude zaměřena zejména na mramory Českomoravské vrchoviny – využívání v architektuře a stavebnictví včetně metod jejich výzkumu.

 

Přednáška týkají se živé přírody představí posluchačům zajímavé téma z ornitologie. Ptáky obvykle považujeme za zvířata v lecčems podobná nám savcům, ve skutečnosti ptačí vnímání okolního světa se diametrálně odlišuje od toho, jak svět vnímáme my. Ptačím světem Vás provede nadšený ornitolog,  Ondřej Kauzál z Ústavu biologie obratlovců ve Studenci.

Archeolog Aleš Hoch z jihlavského muzea se bude 8. listopadu věnovat dosavadním výsledkům záchranného archeologického výzkumu, který probíhal na Karlově náměstí v letech 2020 až 2022.

Předposlední přednáška je na téma architektury, historie a zajímavostí italských hradů. Přednášejícím bude Jiří Sladký z Hrotovic. Podzimní přednáškový cyklus muzea na počátku prosince zakončí známý odborník na letectví a kosmonautiku Tomáš Přibyl, který pracuje jako kurátor v Technickém muzeu v Brně. Ve své přednášce připomene, že letos v prosinci uplyne padesát let od zatím poslední pilotované výpravy na Měsíc. Od mise Apollo 17. Ta představovala skutečný vrchol programu Apollo: byla nejdelší, nejnáročnější, ale v mnoha ohledech také nejúspěšnější. Pojďme zavzpomínat na dobu, kdy jsme ještě létali na Měsíc!

 

Přednášky se konají v Kamenném sále třebíčského zámku – Muzeum Vysočiny Třebíč. Vstup je volný, začátky vždy v 17:30.

 

Kontakt: Mgr. Jana Jelínková, j.jelinkova@muzeumtr.cz, 568 441 079