Do Třebíče v adventním čase nejen za vánoční výzdobou

Vydejte se v době adventu na Vysočinu do Třebíče prohlédnout si jedinečnou vánoční výzdobu. 

Výzdobu představilo město v loňském roce a těšila se velké oblibě. Letos je výzdoba ještě bohatější a je rozmístěna po celém městě. Nejvhodnějším místem k začátku vaší procházky je prostor u Pasáže – třebíčského divadla a kina. Před Pasáží se nachází velký adventní věnec. Uvidíte odsud další místa s vánoční výzdobou, která čekají na vaše objevení. Ochoz jednoho ze symbolů Třebíče – městské věže zdobí stovky žároviček. Na Martinském náměstí rozzáří nejen dětské oči vánoční stromeček, najdete zde také vyřezávaný betlém a zvoničku a za kostelem fotolavičku s anděly po obou stranách. Nezapomeňte se na lavičce vyfotit. Z Martinského náměstí se vydejte k Masarykově vyhlídce. Už z dálky uvidíte velkou svíčku, která ji zdobí. Vyhlídku postavili Třebíčané k příležitosti 80. narozenin prezidenta T. G. Masaryka v roce 1930. Z vyhlídky budete mít celou Třebíč jako na dlani. Od vyhlídky vás čeká ještě několik schodů na návrší zvané Hrádek. Stromovou alej lemuje bohatá výzdoba. Do aleje vstoupíte vánočně nazdobenou bránou, druhou bránou Hrádek opustíte. Prostor u bran doplňují zvířata, u první brány je to veverka a liška, u druhé brány dvojice medvědů. Z Hájku sestoupíte do židovské čtvrti, která je od roku 2003 společně se židovským hřbitovem a bazilikou sv. Prokopa zapsaná na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Nábřeží řeky Jihlavy je rovněž nazdobeno, u židovské brány je jeden z mnoha nasvícených stromů ve městě. Cesta ze židovské čtvrti vás přivede do areálu zámku. U bylinkové zahrádky najdete druhou fotolavičku. Na nádvoří zámku si můžete každoročně prohlédnout slaměný betlém. Tradiční je výstava betlémů v zámecké konírně. Od zámku se vrátíte stejnou cestou do centra města a u hrnečku čaje, kávy nebo svařáku či punče se zahřejete v jedné z mnoha třebíčských kaváren.

Za vánoční výzdobou se vydejte i mimo centrum města. V letošním roce město zpřístupnilo unikátní technickou památku z 19. století – větrný mlýn. A protože mlýn se těší nejen mezi místními velké oblibě, město se rozhodlo nazdobit i tento objekt. Zcela jistě budete překvapeni  jak je mlýn nazdobený. Mlýn najdete v části Borovina, která je spojena s obuvnickou tradicí. V každém městě na Vysočině se staví v adventním čase betlémy, v Borovině na Dělnickém náměstí nedaleko od mlýna najdete jeden z nich. Mezi vděčné foto objekty patří také jelení rodinka u školy v ulici m. Majerové, anděl na Táborské ulici nebo zvonek u Alfy na Znojemské ulici.  Po celé Třebíči je nazdobeno velké množství stromů.

Třebíč v adventním a vánočním čase okouzlí každého. Třebíčské památky jsou otevřené celoročně. K návštěvě tak zve bazilika sv. Prokopa, Zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera, expozice Děti Antonína Kaliny, Muzeum Vysočiny Třebíč nebo interaktivní expozice pro děti Cesty časem a třebíčské galerie a výstavní síně. Zažijte Třebíč v zimním období!

 

Trasa pěšky: Masarykovo nám. 1323/13, Třebíč - Horka-Domky, Česko ⇒ Masarykovo nám. 1323/13, Třebíč - Horka-Domky, Česko • Mapy.cz