Podzimní dovolená na Třebíčsku

Léto je u konce a pomyslnou vládu přebírá podzim ve všech jeho podobách. Barevné stromy, dlouhé stíny, dozrávající ovoce, ale také plískanice a mlhy. Naplánujte si podzimní dovolenou právě u nás na Třebíčsku.

V sobotu 24. září se můžete těšit na Bramborobraní v Třebíči. Na nově zrekonstruovaném Karlově náměstí je přichystaný bohatý program. Vystoupí folklorní soubory, můžete se těšit na bramboračku, výrobky z brambor nebo soutěž o největší bramboru. Ochutnat můžete také burčák a vína z jediného vinařství na Vysočině, vinice se rozprostírají na svazích pod hradem Sádek. Bramborobraní slaví stejný den také v nedalekých Okříškách. Máte rádi příběhy? V židovské čtvrti vám poví průvodci příběh zachránce chlapců v koncentračním táboře Buchenwald. Pamětní síň Antonína Kaliny a expozici Děti Antonína Kaliny najdete hned vedle Zadní synagogy. Jak vypadala asi středověká Třebíč, založená díky benediktinskému řádu? V Předzámčí čeká na vaše objevení nová archeologická expozice Zmizelá Třebíč. Najdete ji hned naproti románské předsíni baziliky sv. Prokopa. Celý zámecký areál je jeden velký příběh – benediktinského řádu, rodu Valdštejnů a dneška. Vydejte se na svatého Václava na prohlídky rozšířené o taneční vystoupení.

 Podzim je nejkrásnější období na pěší výlety. Objevte krásnou přírodu v okolí Třebíče – přírodní park Třebíčsko. Listnaté stromy se zabarvují do zářivých barev a jsou potěchou pro pěšího turistu. Údolí řek Oslavy, Jihlavy a Chvojnice je protkáno turistickými značkami. Nad údolím řeky Jihlavy se rozprostírá jedna z našich nejkrásnějších přírodních rezervací – Mohelenská hadcová step. Na Třebíčsku najdete také nejvýše položený habrový les ve střední Evropě. Do zlatova se zabarvuje také okolí Dalešické přehrady. Po celý rok se můžete svézt lodí Horácko. Do konce vyplouvá o víkendech. Několik zřícenin lemuje břehy přehrady a na dobré pivo se můžete zastavit v pivovaru v Dalešicích, kde se natáčely legendární Postřižiny. Do pivovaru se můžete vydat také na netradiční prohlídky, ukázku zaniklých řemesel nebo se zde ubytovat.

Město na císařské silnici, Moravské Budějovice zve na tradiční posvícení v době od 14. do 16. října. Těšit se můžete na trhy, bohatý kulturní program, průvod nebo ohňostroj. Zdejší muzeum prošlo zdařilou rekonstrukcí. Nové expozice vypráví příběh města a zámku a seznámí vás se zaniklými řemesly jihozápadní Moravy. Na rozhled do okolí láká věž u kostela sv. Jiljí. V lese nad Moravskými Budějovicemi leží ukrytá zřícenina kaple sv. Víta. Velká sláva se chystá na 1. října v Jaroměřicích nad Rokytnou. Chrám sv. Markéty se otevře po rekonstrukci široké veřejnosti. Kostel můžete navštívit v říjnu o víkendech a svátcích v rámci komentované prohlídky, stejně jako nádherný zámek, zvaný moravské Versailles. V Jaroměřicích nad Rokytnou strávil závěr života český básník Otokar Březina, vlastním jménem Václav Jebavý. V domě, kde žil, dnes najdete muzeum.

 

Do barev podzimu se zahalují také dvě obory na Třebíčsku. Obě najdete u Náměště nad Oslavou. Obě nechali založit také majitelé náměšťského panství. Obora Šénvald na okraj Jinošova ukrývá několik drobných staveb z 19. století. Objevte Dianin chrám, Apollonův chrám nebo Silvánův templ. Když budete mít štěstí zahlédnete také daňky chované v oboře. Obora je přístupná celoročně kromě doby říje. Do druhé obory najdete vstup u zámku v Náměšti nad Oslavou. Také zde chovají daňky a jeleny. Obora je rozlehlá, lemují ji staleté stromy a aleje. Můžete se projít až do Kralic nad Oslavou, místa, kde vznikla slavná Bible kralická. Památník prochází rekonstrukcí a měl by být otevřen v roce 2023.

Do podzimní krajiny se otevírají pohledy z několika rozhleden. Tu nejmenší najdete u Ocmanic nedaleko Náměště nad Oslavou. Jednu z nejstarších na Moravě zase na Zeleném kopci u Kramolína. Desetileté výročí v letošním roce oslaví Mařenka, rozhledna na stejnojmenném kopci. Při dobré viditelnosti z ní můžete spatřit vrcholky Alp. Symboliku UNESCO památek Třebíče v sobě symbolizuje rozhledna na Pekelném kopci.

 

Přijeďte na Třebíčsko a ochutnejte místní gastronomii. Základ zdejších jídel tvoří brambory. Ať už nasladko s povidly a mákem nebo naslano s masem. Ochutnejte pekáče, šulánky s povidly, brambory na psa, šusterku nebo peciválky.  Zdejší restaurace vaří z regionálních potravin, některé z nich můžete navštívit také jako turistický cíl – třeba Kozí farmu v Ratibořicích.

 

Přijeďte na Třebíčsko za zážitky, na památky nebo za gastronomií.

 

U nás si to zamilujete i na podzim!