Svatomartinská husa na Třebíčsku

Svatomartinská husa je snad nejoblíbenější podzimní gastronomický svátek v Čechách i na Moravě. Přinášíme vám dvanáct tipů, kam na vypečenou husičku zajít. Nezapomeňte si dát také svatomartinské víno. Husu i víno by si měl člověk zasloužit, proto vám přinášíme zároveň dvanáct tipů na podzimní výlety. A dříve, než k nám vydáte, doporučujeme rezervace v restauracích nabízejících svatomartinské menu.

 

Kde jinde začít putování než ve městě, kde mají kostel sv. Martina. Tím je Třebíč. Máme pro vás hned dva tipy. V blízkosti zámeckého areálu najdete Centrum Lihovar s restaurací a minipivovarem. Název je jasný, toto místo spojené s občerstvením vzniklo přebudováním starého zámeckého lihovaru. Od pátku 10. listopadu tady pro vás přípravili Svatomartinské hody. Husičku zapijte místním pivem, vaří tady poctivé přírodní nefiltrovaný a nepasterizovaný zlatavý mok z kvalitních surovin. V tomto objektu najdete vedle samotného Podklášterního pivovaru a Restaurace Lihovar i ojedinělou expozici sportovních vozů věhlasné značky JAGUAR. Nachází se zde průřez prakticky všech poválečných sportovních vozů této slavné britské značky až po dnešek. Všechny vozy jsou pojízdné, v dobrém stavu.

Hotel a restaurace Kocour se nachází v jednom z domů v židovské čtvrti. Zajděte sem na báječné pokrmy z husího masa. Svatomartinskou husu vám upečou už ve čtvrtek 9. listopadu. Byla by škoda neprohlédnout si židovskou čtvrť, když už jste na jejím okraji. Unikátní celek s více než stem domů, dvěma synagogami, rabinátem, školou a nemocnicí je od roku 2003 společně s bazilikou sv. Prokopa na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V Třebíči nebude 11. listopadu chybět koncert duchovní hudby, Svatomartinské slavnosti na náměstí spojené s ochutnávkou mladých vín a příjezdem sv. Martina.

Královské město Jemnice poznáte nejlépe, když se vydáte po značených okruzích města. Jsou tři a seznamují s historií i památkami. Doporučíme vám okruh sv. Víta, který vás přivede do míst, kde kdysi stával františkánský klášter. Dodnes se tady nachází kostel tohoto světce. Naproti kostelu zajděte do restaurace U svatého Víta. Oslavte svátek sv. Martina jak jinak než husou a letošním vínem už v pátek 10. listopadu.

Netradiční oslavu svátku sv. Martina nabídne výletní loď Horácko. Vyplouvá se v 10 hodin  z přístaviště v Kramolíně. Přesně v 11:11 otevřou na palubě mladá vína z Vinařství Sádek, jediného na Vysočině. Po plavbě můžete prozkoumat třeba hráz Dalešické přehrady. Jedná se o nejvyšší sypanou hráz v Česku. Její výška dosahuje úctyhodných 100 metrů.

Pokud patříte spíš k milovníkům piva, vydejte se do Dalešic. V místním pivovaru natočil režisér Jiří Menzel film Postřižiny podle novely Bohumila Hrabala. Atmosféra filmu na vás dýchne doslova na každém kroku.Koneckonců pan správce vám bude společníkem a průvodcem v nové multimediální expozici. Pokud vás více zajímá technologie vaření piva, nezapomeňte se objednat na exkurzi s ochutnávkou. Pivo jako křen vám načepují v pivovarské restauraci, originální suvenýry nabízí v pivovarském obchůdku. Husí a kachní hody potrvají od 8. do 22. listopadu. V sobotu 11. 11. se můžete těšit na klavírní doprovod.Pokud máte v plánu zdržet se více dnů, ubytujte se v poetickém hotýlku přímo v pivovaru.

 Dominantu Jaroměřic nad Rokytnou tvoří barokní zámek s chrámem sv. Markéty. Kostel lze od  října do března navštívit po předchozím objednání, volně přístupný je zámecký park. Vydejte se poznat antická božstva, jejichž sochy jsou v parku. V restauraci Hotelu Opera vaří svatomartinské menu od pátku 10. do neděle 12. listopadu. Na zapití si dejte svatomartinské víno nebo pivo Grasel. Možná vám název připomíná jednu českou nadávku a skutečně tomu tak je. V nedalekých Nových Syrovicích se narodil obávaný loupežník Jan Jiří Grasel.

Téměř na konci naší turitické oblasti leží obec Rapotice. Kromě husy se v restauraci U Rambousků můžete těšit na pivní svatomartinský speciál. Nedaleko Rapotic najdete jedno z nejkrásnějších údolí na Vysočině. Řeky Oslava a Chvojnice vytvořily hluboká kaňonovitá údolí. Vydejte se po červené turistické značce na zříceninu hradu Levnov.

Město na císařské silnici – to jsou Moravské Budějovice. Husí speciality se budou podávat v Bílém domě nedaleko náměstí. Aby vám slehlo, dopřejte si vycházku ke zřícenině kaple sv. Víta. Až téměř k ní vás zavede zelená turistická značka.

Zdaleka viditelnou dominantou Horního Újezda je kostel sv. Petra a Pavla. Kousek od něj v Hospodě Horní Újezd  na vás bude čekat vypečená husička. Je libo stehýnko nebo prsíčko? Oboje bude v nabídce. Patříte k milovníkům koní? Pak se vydejte po silnici směrem na Kojetice. Na začátku Horního Újezda budete mít určitě štěstí na volně se pasoucí koně v Jezdeckém klubu Viki.

 Místem pro potěchu duše i těla je Hotel Na statku v Náměšti nad Oslavou. Rozmazlete své chuťové pohárky v restauraci. Sladká tečka jsou výborné svatomartinské rohlíčky. Po vydatném obědě si udělejte procházku do Galerie 12. Kromě výstav zde sídlí autorský ateliér kováře Pavla Tasovského. Jeho díla zdobí nejen blízký zámecký park, ale také promenádu kolem řeky Oslavy dole ve městě. Jedná se o stezku zvěrokruhu. Po procházce si dopřejte odpočinek ve welnessu místního hotelu.

Jste-li příznivci glampingu, ubytujte se na vodě. V Rudíkově najdete vodní domky přímo u rybníka. Netradiční ubytování si žádá i netradiční oběd. Co třeba místo husy pečené s kmínem husu pečenou na medu a tymiánu s jablky? Bílé i červené zelí nesmí chybět, stejně jako variace knedlíků. To vše vám nabídnou v Hostinci U kostela. Netradiční vodojem v podobě ponorky najdete nedaleko vesnice.

Oblíbené svatební místo a také místo s dobrým srdcem. Tak se dá nazvat Mohelenský dvůr v Mohelnu. I tady pro vás upečou voňavou husičku. Nezapomeňte si dát výborný dezert, kterých tady mají nepřeberné množství. Na okraji Mohelna se rozprostírá unikátní hadcová step. Pohyb je dovolený pouze po vyznačené stezce. Vydejte se na větší procházku nebo jen na vyhlídku, ze které budete mít step jako na dlani.

 Tak navnadili jsme vás na výlet spojený s gastronomickým zážitkem? Na Třebíčsku si to zamilujete i na podzim!