V pátek 23. května se milovníci historie, kultury a zábavy mohou těšit na speciální program v rámci Muzejní noci, která oživí hned dva významné objekty spravované Muzeem Vysočiny Třebíč – zámek v Třebíči a zámek v Moravských Budějovicích.
Letošní návštěvnická sezona na zámku v Náměšti nad Oslavou se ponese ve znamení významného výročí – 200 let od úmrtí italského skladatele Antonia Salieriho (1750-1825), jednoho z klíčových představitelů vídeňského hudebního klasicismu.
Konec druhé světové války přinesl na Třebíčsko nejen vytouženou svobodu, ale i tragické události a příběhy mimořádné statečnosti, které se hluboce zapsaly do paměti místních obyvatel. Region, statečně vzdorující německé okupaci, se stal dějištěm hrdinských činů i bolestných ztrát, které dodnes připomínají četná pietní místa.
Náměšť nad Oslavou vítá návštěvníky v nově otevřeném moderním informačním centru, které se stalo branou k poznání krás a historie malebného města na jihovýchodě Vysočiny. Turisté zde snadno získají veškeré potřebné informace o místních zajímavostech a službách. Informační centrum se nachází v budově Staré radnice na Masarykově náměstí.
Třebíč, malebné město v srdci Vysočiny, se pyšní nejen bohatou historií a architekturou, zapsanou na seznamu UNESCO, ale také množstvím oáz klidu a zeleně. Městské parky a prostranství nabízejí obyvatelům i návštěvníkům příjemné útočiště pro relaxaci, sport i procházky v přírodě. Přijměte pozvání do některé ze zelených ploch, které Třebíč nabízí.
Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou, malebně situovaný ve stejnojmenném městě na Vysočině, není jen architektonickým skvostem, ale i tichým svědkem bohaté historie a kulturního rozkvětu. Zatímco první prohlídková trasa návštěvníky zavádí do reprezentačních sálů a připomíná slavnou éru Questenberků, druhá trasa s názvem "Hostinské pokoje a zámecká kuchyně" otevírá dveře do intimnějšího světa šlechtického sídla a nahlíží do každodenního života jeho obyvatel i vzácných hostů.
Květen roku 1945 znamenal pro celou Evropu konec jedné z nejničivějších kapitol lidských dějin – druhé světové války. Ani malebný region Třebíčska nezůstal ušetřen válečných hrůz a napětí. Dnes, o osmdesát let později, si připomínáme nejen radost z osvobození, ale také hluboké lidské příběhy, tragédie a místa spojená s hrdinstvím těch, kteří se zasloužili o naši svobodu.
Zelený čtvrtek je tady a s ním i tradiční příležitost vychutnat si jedinečné zelené pivo. Třebíčsko v tomto ohledu nabízí hned několik zajímavých možností, ať už preferujete pivo z místního minipivovaru, kde vzniká s péčí místních sládků, nebo dáváte přednost osvědčeným podnikům, které tento sváteční speciál nabízejí na čepu.
Brány se otevírají: Větrný mlýn, Vodojem a Městská věž (1. – 4. května)
Po zimním spánku opět ožívají ikonické dominanty Třebíče! Využijte prvních květnových dnů a navštivte větrný mlýn, vodojem na Strážné hoře a městskou věž. Z jejich vrcholů se vám naskytnou netradiční pohledy na město. Také letos pokračuje oblíbená sběratelská hra s brožurkou a tipy na propojené procházky mezi těmito třemi „V“. Opět bude k dispozici i výhodná společná vstupenka.
S probouzející se přírodou přicházejí na Třebíčsko Velikonoce, svátky plné tradic, radosti a setkávání. Města a vesnice ožívají pestrobarevnými trhy, kde můžete obdivovat ručně malované kraslice a ochutnat tradiční pochoutky. Historické památky otevírají své brány a zvou k objevování příběhů minulosti, zatímco galerie lákají na výstavy místních umělců. A pro ty, kteří se touží naučit něco nového, je tu možnost uplést si pomlázku v malebném prostředí cyklostezky u Bransouz. Velikonoce na Třebíčsku zkrátka nabízejí pestrou paletu zážitků pro každého, kdo chce nasát jarní atmosféru a prožít svátky v srdci Vysočiny.
Druhá dubnová neděle v Třebíči bude patřit oslavám židovského svátku Pesach a jarním trhům. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, který zahrnuje netradiční prohlídky Zadní synagogy, bleší trh v historické čtvrti a jarní trhy na nábřeží řeky.
Tento víkend se tak otevírají brány hned několika významných míst na Vysočině, z toho tří na Třebíčsku – zámků v Náměšti nad Oslavou a v Jaroměřicích nad Rokytnou s přilehlým kostelem sv. Markéty a Muzea Moravské Budějovice. Tato trojice nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do bohaté historie a kultury regionu Třebíčska.