Moravské Budějovice

Z Moravských Budějovic na houby

Cyklovýlet č. 1

Moravské Budějovice, Vranín, Komárovice, Budkov, rybník Hrachovec, Krnčice, Moravské Budějovice

Délka trasy: 31 km

Nenáročný cyklovýlet začíná v Moravských Budějovicích, které se rozprostírají v malebné mírně zvlněné krajině jihozápadní Moravy, a protéká jimi říčka Rokytná. V Moravských Budějovicích můžete navštívit barok­ně klasicistní zámek z pozdního 18. století s expozicemi Muzea Vysočiny Třebíč, kostel sv. Jiljí z 1. poloviny 13. století či masné krámy s expozicí dávno zaniklých řemesel.

Z Moravských Budějovic pak vyjedeme směrem na Vranín a Komárovice. Míjet budeme po levé straně židovský hřbitov a po pravé straně dva rybníky (Nový u háje a Šingrot). V Komárovicích Vás může zaujmout Pamětní síň Vincence Lesného, který se zabýval studiem středoindických a novoindických jazyků a byl přítelem Mahátma Gándího. Výstavu v domě tvoří jeho díla a panely s fotografiemi z návštěv Indie.

Dále se vydáme kolem Komárovického rybníku do Budkova. Malá zajížďka ale bude stát za to. Najdeme zde totiž zámek, který byl z vodní tvrze přestavěn ve stylu pozdní gotiky a v letech 1545 – 1555 byl přestavěn na renesanční zámek. Zajímavý je především jeho přilehlý anglický park a vodní zahrada.

Poté se vydáme krajinou plnou rybníků a kopečků. Tento úsek je také bohatý na výskyt hub. V Krnčicích budeme míjet místní zámek, který je ale bohužel nepřístupný.

Celý výlet zakončíme opět v Moravských Budějovicích, kde vybízí k odpočinku a zábavě místní koupaliště se třemi bazény.


Trasa výletu na Mapy.cz

Dále můžete využít GPX soubor - ke stažení pod tímto článkem - prosím klikněte na soubor pravým tlačítkem myši a zvlote možnost "Uložit odkaz jako..."

Výškový profil trasy


Tipy

Kde se ubytovat a občerstvit → Ubytování a Gastro na Třebíčsku

Další cyklo výlety → Cyklovýlety na Třebíčsku


GPX soubor - ke stažení pod tímto článkem - prosím klikněte na soubor pravým tlačítkem myši a zvlote možnost "Uložit odkaz jako..."

Lze načíst například do Mapy.cz:

  • v dolní části mapového okna je tlačítko "Nástroje"
  • poté "Import GPX"
  • naleznete soubor GPX, který jste si uložil/a někam na disk a načtěte ho
  • nad mapou se objeví červená stopa a vedle výškový profil

Soubory ke stažení

GPX soubor cyklovýletu č. 1