Kam vyrazit na Valentýna

Dvanáct tipů na Třebíčsku

Svátek zamilovaných je za dveřmi. Ať už tenhle svátek slavíte, nebo dáváte přednost Prvnímu Máji, máme pro vás dvanáct tipů z Třebíčska, co v tenhle den dělat. Nakonec není tak důležité, jestli k nám přijedete 14. února nebo 1. května, protože u nás si to zamilujete kdykoliv v roce.

Květiny, sladkosti, wellness, romantické pobyty nebo zážitky. To všechno patří ke dni zamilovaných. Ode všeho u nás kousek najdete. Stačí si jen vybrat.

Dvanáct tipů na Třebíčsku:

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Čokoládovna Lana

Village woman

Synagoga Police

Buk lásky Jemnice

Hotel a wellness Na Statku Náměšť nad Oslavou

Údolí řeky Oslavy

Obora Kralice a obora Jinošov

Netradiční ubytování

Hotel Zámek Valeč

Pivovar Dalešice

Srdce na Dalešické přehradě

Květiny vám teď v zimě tak úplně nenabídneme, přesto je u nás jedno místo jako z pohádky. K baroknímu zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou přiléhá francouzská zahrada přecházející v anglický park. Zámecký park je otevřený celoročně. Místo jako dělané pro romantickou procházku. Celou tuto parádu nechal vybudovat Jan Adam z Questenberka.  Stejně jako každý šlechtic v té době, i on podnikl kavalírskou cestu po Evropě. Nejvíc se mu zalíbilo ve Versailles, a tak po návratu nechal přebudovat rodové sídlo v Jaroměřicích na monumentální barokní zámek se zahradami. Za Questenberků byly Jaroměřice významným společenským centrem Evropy. Kdo chtěl sloužit na zámku, musel umět zpívat nebo hrát na hudební nástroj.  Mimo jiné první česky zpívaná opera byla uvedena právě v Jaroměřicích.

A co takhle sladký dárek? V Třebíči přímo v židovské čtvrti najdete obchůdek, ve kterém vyrábí čokoládu a pralinky. Kromě čokolády má Čokoládovna Lana v nabídce čokolikér nebo čokovíno. Co třeba vyzkoušet čokoládu s minerální vodou? Pokud se nedostanete do Třebíče osobně, nezoufejte. Obchod má e-shop.

Nejlepší koláče široko daleko pečou v Polici u Jemnice a nejen koláče, ale i spoustu dalších dobrot. Objednejte si u Village woman balíček se sladkostmi, které se vyrábí z místních surovin. V případě, že zavítáte do Police, nenechte si ujít návštěvu místní synagogy. Jedná se o unikátní venkovskou židovkou modlitebnu, která je otevřená celoročně. Druhou takovou nenajdete v celé Evropě. Synagoga je součástí bývalého ghetta. V jeho blízkosti se nachází židovský hřbitov.

V nedaleké Jemnici v zámeckém parku roste jeden výjimečný strom. – Buk červenolistý.  Buk patří mezi nejstarší stromy v zámeckém parku, který v roce 1761 založil Maxmilián Daun. Stromu se říká „Buk lásky“, protože se na lavičce pod ním scházeli milenci a věřilo se, že je chrání. Samotná Jemnice je jedním ze dvou královských měst na Vysočině s bohatou historií. Pobývala tady poslední Přemyslovna – Eliška. Tehdy ji tu zanechal její manžel Jan Lucemburský během tažení na Moravu. Být to na Valentýna, tak mu pravděpodobně moc nepoděkuje.

Mnohé restaurace připravily valentýnské menu.  Vyrazte si na oběd nebo večeři třeba do Náměště nad Oslavou. V restauraci Na statku se můžete těšit na menu zabarvené do barvy lásky, tedy do červena. Součástí areálu je hotel a wellness. Co si tady naplánovat třeba prodloužený víkend? V Náměšti je vyhledávanou památkou renesanční zámek se třemi prohlídkovými trasami. V zámecké kapli mělo premiéru Salieriho requiem. Řeku Oslavu překonává most se sochami světců, jedná se o most s nejbohatší sochařskou výzdobou na Moravě, přezdívá se mu malý Karlův most. Náměšť nad Oslavou je obklopena divokou přírodou. Jedno z nejkrásnějších údolí na Moravě vytváří řeka Oslava hned za městem.  Nad údolím se nachází několik zřícenin, drobné stavby, aleje a vyhlídky. Majitelé náměšťského panství – Haugwitzové upravili zdejší krajinu do podoby krajinářského parku.  Nezapomeňte navštívit Jinošovskou a Kralickou oboru.

Trendem poslední doby je netradiční ubytování. Na Třebíčsku najdete hned tři taková místa. V Sokolí, Rudíkově a v Bochovicích. Dovolenou u nás můžete strávit v korunách stromů, u rybníka s možností rybolovu přímo z terasy vodního domku nebo uprostřed lesa.

Jako na zámku se budete cítit ve Valči. Však také zdejší hotel zámkem je. Zarezervujte si na Valentýna wellness, večeři v restauraci nebo pohádkový pobyt v zámeckých pokojích. Na výběr budete mít z historických interiérů nebo moderních pokojů.

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Na Třebíčsku najdete několik pivovarů. Pivovar v Dalešicích je dokonce slavným filmovým místem. Natáčely se v něm Hrabalovy Postřižiny. Dnes se tady pivo opět vaří. Nejen česká jídla jsou na jídelním lístku v pivovarské restauraci a navštívit můžete i Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví nebo novou varnu. V areálu je i hotel. Jen na komín vám nedovolí vylézt jako Maryšce a Pepinovi.

Valentýn – srdce kam se podíváš. Co si takhle udělat selfie na jednom z dvanácti míst na Třebíčsku? V blízkosti Wilsonovy skály u Hartvíkovic se nachází velké dřevěné srdce. Vydejte se k němu a objevte okolí jedné z nejkrásnějších vodních nádrží u nás.  Po její hladině pluje celoročně výletní loď Horácko a její okolí láká k pěším a cyklovýletům.

Inspirovali jsme vás k návštěvě Třebíčska? U nás si to zamilujete nejen na Valentýna a kdo ví, některé z míst si třeba vyberete pro vaši svatbu.