Noc kostelů na Třebíčsku

10.6.2022

Tradice, která k nám přišla z Rakouska se stala oblíbenou také u nás. Podívejte se do kostelů, kostelíčků a kaplí na Třebíčsku v pátek 10. června. Je z čeho vybírat a můžete se podívat do míst, kam se běžně nedostanete. Přichystaný je také bohatý program nejen pro děti.

V Třebíči oznámí zahájení Noci kostelů fanfáry u kostela sv. Martina v 17:55. V 18 hodin se rozezní zvony nejen v kostele sv. Martina, ale také na bazilice sv. Prokopa. Ve farním kostele sv. Martina se můžete těšit na loutkové divadlo Červená karkulka, prohlídku varhan následovanou varhanním koncertem, koncert duchovní hudby nebo prohlídku zaměřenou na světce v kostele. Třebíč jako na dlani budete mít z městské věže u kostela, je otevřená až do půlnoci.

Pokud se vydáte do areálu zámku v Třebíči, otevře se pro vás nejen bazilika sv. Prokopa, ale také Muzeum Vysočiny a Předzámčí. Muzejní noc a Noc kostelů proběhne v letošním roce v areálu ve stejný den. V bazilice se podíváte na běžně nepřístupný ochoz – trpasličí galerii. Jediná románská galerie tohoto typu v Česku, to si přece nemůžete nechat ujít! Na varhany vám zahraje kastelán zámku v Náměšti nad Oslavou. Kryptu ozáří světla svíček. Nenechte si ujít výjimečnou atmosféru. V Muzeu Vysočiny si volně projdete všechny čtyři expozice nebo výstavu kočárků v zámecké konírně. Nejen děti si mohou vyrobit ruční papír. Vnitřní nádvoří zámku oživí koncert. Podíváte se i do běžně nepřístupných prostor zámku. Pro děti je jako stvořená expozice Cesty časem, kde se dozví, jak se stavěla bazilika, jak vznikalo město a jaké byla řemesla. A vše si mohou vyzkoušet! Jak vidí Třebíč místní fotografové uvidíte na výstavě v Předzámčí. Po celou dobu bude otevřený také prostor zámecké ledovny.

V Třebíči otevře svůj kostel i třetí třebíčská farnost na Jejkově. Kostel Proměnění Páně zahájí noc kostelů komentovanou mší svatou. Přijďte se dozvědět, jak je mše rozdělena a co znamenají jednotlivé postoje a gesta v jejím průběhu. Na Jejkově zazní hudba – koncert chrámové hudby nebo místní varhany. V Třebíči můžete navštívit ještě kostel českobratrské církve evangelické na Bráfově třídě nebo kapli Povýšení svatého kříže v místní části Týn. Otevřena bude i hřbitovní kaple Nejsvětější trojice na městském hřbitově. Prostor rozezní koncert pěveckého sboru a zpěvy Taize.

Pokud se vydáte mimo Třebíč, můžete vystoupat na kostelní věže v Budišově, Starči nebo Rudíkově. V kostele sv. Jakuba Staršího ve Starči je připravena komentovaná prohlídka kostela nebo výstava liturgických předmětů používaných při mši. V kostele sv. Petra a Pavla v Rudíkově si kromě věže můžete prohlédnout i půdu kostela a děti se zabaví v tvořivých dílnách. Také v tomto kostele zazní hudba. Věděli jste že otočná korouhev na kostele sv. Gottharda a Panny Marie v Budišově je druhá největší na světě? Pokud se vydáte do místního kostela, můžete se těšit na koncert pro varhany a violoncello nebo prohlídku oratoře a věže včetně interiéru kostela. Interaktivní výstavu v kapli sv. Jana Nepomuckého v Moravských Budějovicích si můžete prohlédnout během celého večera. Zazní také Chvály. Pro děti je nachystaný doprovodný program.  Kostel sv. Václava v Předíně otevře své brány ve 20 hodin. Prostor oživí povídání o kostele, jeho částech, co k čemu slouží, co nám říkají jednotlivé obrazy i něco z historie. Povídání bude doprovázeno zpěvem dětí a dospělých.

Kompletní program Noci kostelů na Třebíčsku najdete v odkazu níže:

https://www.nockostelu.cz/kostely/kraj/vysocina/6/okresy

 

Autor fotografií: Petr Ondráček