Objevte kouzlo třebíčských kaváren

Chladné zimní počasí láká k příjemnému posezení u výběrové kávy, teplého čaje, svařáku nebo punče. Po procházce adventně nazdobenou Třebíčí zajděte do některé z útulných kaváren v židovské čtvrti, na náměstí nebo v blízkosti památek zapsaných na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Jedním ze symbolů Třebíče je městská věž při kostele sv. Martina. V její blízkosti jsou dvě útulná místa pro milovníky kávy, ve kterých můžete začít s objevováním místního kavárenství a rozmazlit své chuťové pohárky originálními zákusky šikovných a nápaditých  cukrářek a cukrářů. V Café Demaris si dejte sladkou nebo slanou  snídani a začněte s objevováním metropole jihozápadní Moravy. Pokud se budete chtít zdržet třeba na víkend, nad kavárnou najdete stylové ubytování. Výborné zákusky a výběrovou kávu nabízí jen o kousek vedle ve We love coffee. Nápadité dezerty vás překvapí jedinečnou kombinací chutí a vizuální podobou.

Třebíč se může pyšnit jedním z největších historických náměstí v Česku. Papi Café nabízí zákusky všech možných tvarů a chutí, probíhají tady také degustace vín nebo rumů. V kavárně je k dispozici dětský koutek. Nejen chuťové pohárky uspokojíte ve Vzpomínce. Ta funguje zároveň jako galerie, ve které se konají pravidelné výstavy a kulturní akce. Na stejné straně náměstí ve dvoře jednoho z domů pečou výborné koláče, záviny a zákusky. Máte raději slané? V cukrárně Na staré poště potěší i vás.  

Místo s dobrým srdcem je Chlupatá kavárna nedaleko náměstí. Výborné zákusky si můžete vychutnat ve společnosti koček a třeba se během doby strávené na tomto netradičním místě rozhodnete pro adopci jedné z kočiček.

Toulky židovskou čtvrtí přímo lákají k návštěvě některého z domů. Na Blahoslavově ulici v domě s romantickým průchodem a kouzelným interiérem zajděte do kavárny Café art, kde vám připraví výbornou italskou kávu a zákusky vlastní výroby. Nechybí tady ani pivo z pivovaru v Dalešicích. Na Žerotínově náměstí a  v jeho blízském  okolí jsou tři místa, která by neměla uniknout vaší pozornosti. Na Havlíčkově nábřeží v blízkosti lípy můžete ochutnat košer vína. Kavárna U Židovské brány nabízí také ubytování. Průchodem mezi domy se dostanete na Žerotínovo náměstí. Pokud jste se vydali do Třebíče s dětmi, vezměte je do Kafé Pod lampou. Ráno vám tady připraví dětské menu a nechybí ani dětský koutek. Vaše děti si v něm vyhrají a vy si můžete zatím vychutnat kávu a nápadité zákusky. Minimalistický interiér najdete hned vedle v espresso baru Mosa kafe. Vaří v něm nejen výběrovou kávu a nabízí lahodné zákusky, ale domu, ve kterém sídlí, navrací postupně život.

A teď vás čeká trocha šlapání do kopce. Dobrou zprávou je, že půjdete kolem dvou kaváren. Na spojnici mezi židovskou čtvrtí a zámeckým areálem s bazilikou svatého Prokopa si udělejte zastávku v kavárně Za pecí. Ta má nejromantičtější balkon v Třebíči, akorát tak pro dva. V zimě ho moc nevyužijete, ale interiér vás určitě příjemně překvapí. Můžete se usadit dole nebo po točitém schodišti vyjít nahoru do patra. Vaše oko potěší obrazy, malby a daší výstavy, které tady probíhají. Posledním naším tipem, který byste neměli vynechat je Honkyponk café v blízkosti zámeckého areálu. Zajděte sem na domácí zákusky, kulturní akci nebo si můžete odnést některou z vitráží. Zpoza zasněžených oken si vychutnáte kávu s výhledem na baziliku sv. Prokopa.

Milovníci dobré kávy by se měli vydat i za hranice Třebíče. Objevte kavárny zapojené ve Sladkém putování.