Třebíčsko, prázdniny jako u babičky

Vracíte se ve vzpomínkách rádi do dětství? Vzpomínáte na prázdniny u babičky? Přijeďte k nám na Třebíčsko, protože Třebíčsko, to jsou prázdniny jako u babičky. Máme po nás dvanáct tipů na místa a atraktivity, které vás vrátí do dětství.

U nás na Třebíčsku najdete dvě vesnice, které jsou jako z pohádky. Vesnická památková rezervace Dešov představuje typické domy jihozápadní Moravy. Zdobené fasády domů a bohatě zdobená vrata dávají tušit, že jste už na Moravě. Dnešní Dešov tvoří dvě  vesnice Malý a Velký Dešov. Neméně idylický je Boňov. Malebná náves je obklopena štítově orientovanými uzavřenými statky s branou a přízemními, delší stranou do ulice řazenými domy se zdobenými vjezdovými branami.Na okraji Boňova místní vysadili Alej XX. století. Každý strom seznamuje s příběhy spojených s Boňovem. Alej Boňovští vysázeli  jako vzpomínku na zdejší hrdiny odboje, rodiny sedláků, které byly pronásledovány komunisty, přičemž hned několik zdejších občanů bylo nacisty i komunisty odsouzeno k trestu smrti. Boňov je vesnickou památkovou zónou. 

Kdo z nás by si nevzpomněl na dětství strávené s dědou v jeho dílně. Dědeček nás naučil pracovat se dřevem, vyřezat píšťalku, uplést pomlázku a spoustu dalších dovedností. Pokud se chcete vrátit do takové dílny, udělejte si výlet do Moravských Budějovic. V místním zámku sídlí muzeum. Jedna z expozic seznamuje s řemesly jihozápadní Moravy. Součástí muzea jsou masné krámy a právě v nich najdete dílny řemeslníků. Voní to v nich přesně jako v dědově dílně a můžete tady zavzpomínat na vlastní dětství.

K vesnici neodmyslitelně patří zvířata. Babička měla určitě minimálně slepice a králíky, možná i husy, kozy nebo kravku. Ne jednu, ale hned několik desítek koz na vás čeká v Ratibořicích. Zdejší farma vyrábí výrobky z kozího mléka Můžete je nakoupit přímo na farmě nebo trzích. Každou sobotu odpoledně se farma otevírá veřejnosti. Usaďte se v kavárně nebo na její terase a vychutnejte si zákusky z kozího mléka.   

Po Božím těle do vody směle! Možná to říkávala i vaše babička. Vyberte si z řady rybníků, přírodních koupališť nebo bazénů na Třebíčsku. Přesto prázdniny u babičky jsou hlavně u rybníka nebo na koupališti.

Čas prázdnin jsou také poutě. Kolotoče, cukrová vata, slavnostní oběd, setkávání s příbuznými, ale také duchovní rozměr poutě.  Objevte krajinu plnou kostelů, kostelíčků, božích muk a také mariánská poutní místa.

Rádi byste strávili prázdniny na statku? Na Třebíčsku se můžete ubytovat na několika statcích, chalupách nebo farmách. Ochutnáte nejen dobroty od místních výrobců, ale zažijete třeba jízdu na koni, traktorem, můžete si vyzkoušet podojit krávu nebo si sami nasbírat jahody, česnek, cibuli a na podzim brambory.

Zahrada, to je jedno velké dobrodružství a místo plné fantazie. Určitě jste babičce pomáhali trhat rybíz,třešně, višně, sklízet všelijakou zeleninu nebo to, co jste si na jaře sami zasadili a pak hurá do výkupu nebo pomáhat při zavařování. Jak to v takové zahradě voní si připomeňte v přírodních a ukázkových zahradách. Na Třebíčsku jich najdete několik.

Taky jste spávali v létě pod stanem nebo dokonce pod širákem? Vyberte si pro svou dovolenou u nás některý z kempů. Můžete se těšit na pobyt u přehrady nebo u řeky v malebné přírodě Třebíčska.

Stavěli jste jako děti domy v korunách stromů nebo bunkry v lese? Tak trochu tyhle stavby připomíná glamping. Můžete u nás přespat v korunách stromů, v domcích u rybníka nebo na salaši. Odměnou vám bude klid přírody a zážitek z dovolené, na který se jen tak nezapomíná.

Prázdniny u babičky, to jsou také výlety za dobrodružstvím. Vydejte se objevit zříceniny hradů kolem Dalešické přehrady, v údolí řeky Oslavy, zříceninu kaple skrytou v lesích,  zaniklou vesnici nebo jediný templářský hrad u nás.  Hrady strážily důležité stezky a  majetky třebíčského kláštera. Někde se usídlila později loupežnická posádka a proto je nechala vrchnost pobořit. Dodnes lákají svou odlehlostí a tajemnem.

S venkovem se pojí řada zvyků a tradic. Připomenout si je můžete v Třebíči. Vzniklo tady Centrum tradiční lidové kultury, které přibližuje zvyky Vysočiny, jižních Čech a Dolního Rakouska. Šikovní lektoři vás naučí posekat louku, uplést košík, malovat na sklo, techniku modrotisku nebo péct chleba.  

Vydejte se na Třebíčsko a zamilujte si u nás prázdniny jako u babičky!