Třebíčsko, to není jenom letní dovolená

Vysočina má co nabídnout po celý rok. Nevěříte? Přijměte pozvání na Třebíčsko a zamilujte si to u nás kdykoliv v roce. Nejsme sice turistická oblast, kam si můžete vzít lyže nebo snowboard a věnovat se zimním radovánkám, ale najdete u nás jiné aktivity, které potěší každého, od nejmenších návštěvníků až po aktivní seniory.

Přemýšlíte, jak u nás strávit dovolenou v zimním období? Lyže nechte doma a nechte se rozmazlit v některém z wellness hotelů. Jeden z nich najdete dokonce na zámku. Valeč leží nedaleko Dalešické přehrady. Můžete se ubytovat v historických nebo moderních pokojích. Sauny, bazény, masáže nebo kosmetické procedury, to vše na vás čeká v Zámku Valeč. Wellness si užijete i pokud nejste v hotelu ubytovaní. V blízkosti velkolepého barokního zámku najdete Hotel Opera. Jedno z nejhezčích wellness center na Vysočině najdete v Třebíči, wellness je spojený také s aquaparkem.

Zdaleka ne všechny památky zavírají své brány na podzim. Celoročně můžete navštívit UNESCO památky v Třebíči: baziliku sv. Prokopa a židovskou čtvrť. Památky byly zapsané do seznamu UNESCO v roce 2003. V areálu bývalého benediktinského kláštera má sídlo také Muzeum Vysočiny Třebíč se čtyřmi stálými expozicemi. V Hrotovicích vás po celý rok uvítá Muzeum Hrotovicka a Muzeum mobilních telefonů. Jedná se o druhé muzeum tohoto zaměření v Česku. Víte, kdo byl Antonín Kalina? V židovské čtvrti v Třebíči se o zachránci židovských dětí dozvíte spoustu zajímavých věcí. Pokud se vydáte na dovolenou s dětmi, i pro ně v naší turistické oblasti najdete spoustu lákadel, otevřených celoročně. Jak se staví bazilika, jak vzniká město a jaká byla řemesla? Vydejte se do Předzámčí v Třebíči, do expozice Cesty časem. Děti všech věkových kategorií se vyřádí v zábavním parku Labyrint nebo v zábavním parku ve Stříteži. Jediné science centrum na Vysočině vás seznámí s historií obuvnictví, které je s Třebíčí neodmyslitelně spjato. Dozvíte se také spoustu zajímavých informací o energii a těšit se můžete na promítání jevů počasí, letového provozu nebo vesmíru na projekční kouli. Mozkové závity vám potrápí v Mozkoherně, jediné posilovně pro mozek v ČR! Za zvířátky si udělejte výlet do Náměště nad Oslavou na zoofarmu nebo do Ratibořic na kozí farmu. Nezapomeňte ochutnat výborné zákusky z kozího mléka v kavárně nebo si koupit místní výrobky.

 

Památky, které nezavřou své brány během celého roku, jsou zříceniny a rozhledny. Nejvíce jich je v okolí Dalešické přehrady. Po její hladině celoročně pluje výletní loď Horácko. Na palubu vám vezmou kočárek i kolo. Vydejte se na zříceniny hradů Holoubek, Rabštejn nebo Kufštejn. V údolí řeky Oslavy najdete zříceniny hradů Lamberk a Sedlecký hrad nebo Kraví hora. Nedaleko Hrotovic vyplenila vojska Matyáše Korvína v 15. století vesnici Mstěnice. Její zbytky můžete navštívit i dnes.

Vrcholky Alp spatříte při dobré viditelnosti z rozhledny Mařenka. Pod nejvyšším vrcholem Třebíčska, na kterém Mařenka stojí za návštěvu Dašovský mlýn. Druhou rozhlednu najdete na Pekelném kopci, dovede vás k ní stezka z Třebíče. Z ocmanické rozhledny se můžete rozhlédnou po nejbližším okolí Náměště.

 

Na Třebíčsku jsou také místa, která jsou unikátní v rámci celé České republiky. Jednu z nejkrásnějších přírodních rezervací můžete navštívit v blízkosti Mohelna. Částí přírodního parku Třebíčsko vás provede Cesta Václava Vlastníka. Za kulturní krajinou nemusíte jezdit na jižní Moravu. Upravenou krajinu najdete v okolí Náměště nad Oslavou, mimo jiné jsou na Třebíčsku také dvě obory s daňky.

Nalákali jsme vás na Třebíčsko? Podívejte se na další tipy a zamilujte si to u nás i v zimě!

 

Autor fotografií: Ivo Svoboda