Náměšť nad Oslavou

Sedlecký hrad

Sedlecký hrad či spíše zříceninu najdete na vysokém ostrohu v jednom z mnoha záhybů řeky Oslavy.

Sloužil k ostraze hranic kláštera v Třebíči někdy ve čtvrté čtvrtině 14. století, zanikl do poloviny století následujícího. Spolu s Lamberkem, který leží na protějším břehu řeky, tvoří tzv. hradní dvojici.

Sedlecký hrad či spíše zříceninu najdete na vysokém ostrohu v jednom z mnoha záhybů řeky Oslavy pod Náměští nad Oslavou.  Sloužil k ostraze hranic kláštera v Třebíči někdy ve čtvrté čtvrtině 14. století, zanikl do poloviny století následujícího. Spolu s Lamberkem, který leží na protějším břehu řeky, tvoří tzv. hradní dvojici.

Cesta k Sedleckému hradu je ukryta ve strmém svahu, který spadá až do romantického údolí Divoké Oslavy. Najdeme tak také tři kříže, o kterých toho také mnoho nevíme.  Jedna z pověstí vypráví o třech synech, kteří v okolních lesích ulovili jelena a pak o něj svedli souboj, při kterém všichni zahynuli. Další pověst vypráví o správci, který nechal na hradě svoji ženu a dvě dcery, odjel z cest, a když se vrátil, nalezl je všechny tři mrtvé. Ať je příběh tří křížů na Sedleckém hradu jakýkoliv, výprava k němu stojí za to.