O nás

Třebíč a okolí

Město Třebíč je důležitým centrem oblasti Třebíčsko. Rozkládá se v jihozápadní části Českomoravské vrchoviny na obou březích řeky Jihlavy. V současné době žije v Třebíči téměř 37 tisíc obyvatel.

Hrotovicko

Město Hrotovice leží 20 km jihovýchodně od okresního města Třebíč na jižním okraji Českomoravské vrchoviny. První písemná zmínka pochází z roku 1228. Dominantu města tvoří zámek, který byl v první třetině 18. století přestavěn a barokně upraven. Nejstarší stavbou v Hrotovicích je původně románský kostel sv. Vavřince, který byl v polovině 14. století goticky přestavěn a ve druhé polovině 17. století upraven barokně.

Jaroměřicko

Jaroměřice nad Rokytnou jsou menší město na jihozápadní Moravě ležící 13 km od Třebíče. V současné době mají 4 260 obyvatel. K původu městského znaku se váže zajímavá pověst o zastřelení zvláště mohutného jelena na místě, kde pak bylo založeno město. Dávným úspěšným lovcem byl kníže Jaromír z rodu Přemyslovců. Na radnici se dodnes uchovává mimořádně veliké paroží šestnácteráka.

Jemnicko

Město Jemnice je správním, hospodářským a kulturním střediskem kraje mezi Dačicemi a Moravskými Budějovicemi se 4 300 obyvateli. Jemnice je jedním z nejstarších měst na Moravě. První písemná zmínka o Jemnici je z roku 1226. Město bylo založeno na vysokém ostrohu nad levým břehem říčky Želetavky.Na přelomu 11. a 12. století bylo město významná obchodní křižovatka. K dalšímu rozvoji přispěl objev ložisek zlata a stříbra.

Moravskobudějovicko

Moravské Budějovice se svými 7,5 tisíci obyvateli se rozprostírají v malebné mírně zvlněné krajině jihozápadní Moravy, na okraji Českomoravské vysočiny a protéká jimi říčka Rokytná. Město leží na státní (bývalé císařské) silnici spojující Vídeň s Prahou.

Náměšťsko

Náměšť nad Oslavou je město 20 km východně od Třebíče na řece Oslavě v nadmořské výšce 365 m n. m. Žije zde zhruba 5 tisíc obyvatel. První zmínka o Náměšti pochází z roku 1234. Toto období dnes připomíná jen okrouhlá věž z lomového kamene v západní části zámeckého areálu.

Třebíčsko - moravská Vysočina

V naší destinaci se nachází 167 obcí. Jejich přehled naleznete v tomto článku.