Novinky

Novinky

Sledujte aktuální dění v naší destinaci.

4. Březen 2024
Nejvíce turistů zavítalo do informačního centra Jaderné elektrárny Dukovany
4. Březen 2024

Nejnavštěvovanějším sdruženým turistickým cílem na Třebíčsku se v roce 2023 stal Zámecký areál v Třebíči. Nejnavštěvovanějším jednotným turistickým cílem bylo Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany následované zámkem v Jaroměřicích nad Rokytnou a památkami UNESCO v Třebíči. Nejvyšší procentuální nárůst návštěvnosti zaznamenala Městská věž v Moravských Budějovicích. K navýšení počtu návštěvníků došlo také u některých koupališť.

21. Červen 2023
Objevte dvanáct jedinečných kaváren a cukráren na Třebíčsku
21. Červen 2023

Destinační kancelář Třebíčsko přichází s projektem Sladké putování. Vydejte se za dobrou kávou a sladkými zážitky na Třebíčsku! Tak zní podtitul novinky pro návštěvníky turistické oblasti Třebíčsko.

1. Listopad 2022
Jane Laur na Třebíčsku
1. Listopad 2022

Jane Laur s rodinou navštívila v říjnu Třebíčsko a objevovala jeho krásy. Jako stvořená je pro děti interaktivní expozice na zámku v Třebíči Cesty časem, která přibližuje dětem hravou formou stavbu středověkého kostela, vznik města a různá řemesla. Rozsáhlá expozice v třebíčském Předzámčí zabaví nejen děti. Vydejte se na procházky třebíčskou historií. 

Rozsáhlý barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou nazývaný moravské Versailles je jako z pohádky. Návštěvníci si mohou zvolit ze dvou návštěvnických okruhů. Pro děti je připravena výstava hračky z půdy. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel chrám sv. Markéty, nedílná součást zámku. 

Jednu z nejkrásnějších přehrad u nás nejdete na Třebíčsku, je jí Dalešická přehrada. Její hladinu celoročně brázdí výletní loď Horácko. Nabízí několik zřícenin a krásných vyhlídek. Nedaleko jedné z nich - Wilsonovy skály, je místo jako stvořené k fotografování. Srdce na Dalešické přehradě. 

Do konce listopadu se stále můžete zapojit do soutěže o ceny. Stačí se vyfotit a sdílet fotografii. Pravidla soutěže. 

https://www.youtube.com/watch?v=pReyux6zMq8

7. Září 2022
Dny evropského dědictví na Třebíčsku
7. Září 2022

Rok se s rokem sešel a v rámci Dnů evropského dědictví můžete navštívit památky napříč Českem. Některé nabízí vstupy zdarma, jiné doprovodný program a nebo se můžete podívat do míst, která jsou běžně nepřístupná. 

 

Na Třebíčsku se v  leitšním roce zapojila tři města - Jemnice, Náměšť nad Oslavou a Třebíč. 

V Jemnici a Náměšti nad Oslavou můžete navštívit památky první víkend, teedy 10. a 11. července. V Třebíči o táden později. 

Starobylé město Jemnice zve k návštěvě zámku, tří kostelů a běžně nepřístupné hrobky Pallavicini. Všechny památky budou otevřené po oba dva dny od 9 do 17 hodin. 

V Náměšti nad Oslavou se otevřou dveře kaple sv. Anny se špitálkem, Staré radnice, kostela sv. Jana Křtitele a hrobky Haugwitzů. Po oba dna od 9 do 17 hodin. Na zámku se můžete tradičně těšit na akci Oživený zámek

Od pátku 16. září do neděle 18. září se v Třebíči otevírá po dvouleté rekonstrukci Karlovo náměstí. Návštěvnící se mohou těšit na bohatý kulturní program. Návštěvníky uvítají také památky ve městě a nová expozice v Předzámčí. Nejen místní mohou navštívit baziliku sv. Prokopa, Zadní synagogu, městskou věž, větrný mlýn a vodojem. 

22. Srpen 2022
Dva tátové navštívili Třebíčsko
22. Srpen 2022

Na začátku srpna navštívili Třebíčsko Dva tátové. David, Michal, Maruška a Adélka prozkoumali atraktivity vhodné pro rodiny s dětmi. Své putování zahájili na Jemnicku, na Pohádkové stezce v Panenské.

 

Pro zdolání stezky využili možnosti zapůjčení koloběžek. Další cesta mířila do Třebíče na zámek. V budově Předzámčí čká na rodiny s dětmi interaktiví expozice Cesty časem. Nejen malí návštěvníci si zde mohou vyzkoušet velký počet interaktivních prvků. Expozice je rozdělena do tří částí - Jak se staví bazilika, Jak vzniká město a Jaká byla řemesla. Symbolickými průvodci jsou kronikář Suchenius a kupec Caligardi. Dalším cílem byl Větrný mlýn na Kanciborku. Před jeho návštěvou se rodina zastavila v Papi café na třebíčský větrník. Zakoupením zákusku získáte vlaječku, která slouží jako volný vstup na Větrný mlýn. Posledním místem dvoudenního výletu se stala Dalešická přehrada. Plavbou výletní lodí Horácko se tátové s holkama přesunuli k poslednímu cíli - Wilsonově skále a v její blízkosti jednomu ze selfie míst - srdci nad Dalešickou přehradou. 

 https://www.youtube.com/watch?v=myYvKtgDokQ

Nechte se inspirovat k návštěvě Třebíčska a zamilujte si to tady kdykoliv v roce! 

5. Červenec 2022
Komentované prohlídky baziliky sv. Prokopa v Třebíči
5. Červenec 2022

Po celé léto se mohou návštěvníci Třebíče těšit na přidané komantované prohlídky v bazilice sv. Prokopa. Památka UNESCO je rovněž funkčním kostelem, o prázdninách přechází farnost na letní provoz. Díky tomu bude možné v létě navštívit románsko-gotickou stavbu ze 13. století ještě v 16 a 17 hodin. 

Komentované prohlídky v bazilice probíhají celoročně v hodinových intervalech. 

Návštěvníci mohou využít také společnou vstupenku na obě UNESCO památky - baziliku sv. Prokopa a Zadní synagogu s Domem Seligmanna Bauera. Zakoupí ji na informačních centrech u baziliky a v židovské čtvrti

21. Červen 2022
Léto je tady! Prožijte ho na Třebíčsku
21. Červen 2022

Za pár dní začíná doba dovolených. Máte už naplánovanou dovolenou na prázdniny nebo až po nich? Vydejte se k nám na Třebíčsko, je u nás co objevovat. Zamilujte si to u nás i v létě.

Dáváte přednost aktivní dovolené nebo navštěvujete raději památky a kulturní akce? Každý si na Třebíčsku najde to, co má rád.

23. Květen 2022
Mařenka slaví v letošním roce kulaté výročí
23. Květen 2022

Nová rozhledna na nejvyšším vrcholu Třebíčska přivítala první návštěvníky před deseti lety. Hora Mařenka s výškou 711 m.n.m. nabízí výhled nejen na Třebíčsko, při dobré viditelnosti můžete vidět Pálavu nebo dokonce Alpy. Vydejte se k rozhledně pěšky nebo na kole.

27. Duben 2022
Filipojakubská noc na Třebíčsku
27. Duben 2022

Blíží se filipojakubská noc, zažijte ji na Třebíčsku!

Jaro je definitivně tady. Lidový zvyk spojený s pálením ohňů se slaví téměř v každé obci na Třebíčsku. Na některých místech je kromě pálení ohňů přichystaný také bohatý program. Nechte se inspirovat našimi tipy.

Na čarodějnice se můžete připravit v pátek 29. dubna v Domě dětí a mládeže v Třebíči. Jsou pro vás připraveny soutěže, prohlídka zoo koutku a opékání buřtů. Hlavním dnem filipojakubské noci bude sobota 30. dubna.

Plánujete víkend v Třebíči? V expozici Cesty časem v třebíčském Předzámčí bude pro nadpřirozené bytosti připraven kurz létání, čarování, tvoření a poznávání bylin. Otevře se také salón, ve kterém budou dvě šikovné ruce zkrášlovat zájemce malováním na obličej. V 17 hodin se čarodějný rej přemístí do farní zahrady, kde si všichni mohou opéct špekáčky. Na sokolském stadionu vypukne Čarodějnický večer v 17 hodin.

V Jemnici zahájí čarodějnický slet ve 14:30, kdy bude obviněna čarodějnice před místní radnici a přivedena k hranici, kde bude v 17 hodin upálena. Je připravena také soutěž o nejhezčí masku.

V Moravských Budějovicích zahájí tradiční pálení čarodějnic v 17 hodin. Pro děti je od 20 hodin připravena čarodějná stezka.

Tradiční pálení ohně, opékání špekáčků, hry pro děti, zpěv a hraní na kytaru přichystali také v Jaroměřicích nad Rokytnou, na místní farní zahradě. Kostýmy čarodějnic a kouzelníků vítány.

Kosmetický salon na náměstí před Starou radnicí v Náměšti nad Oslavou  otevírá v 15:30. Rej pokračuje za kaplí sv. Anny od 17 hodin.

U Horního rybníka v Hrotovicích zapálí ohně v 18 hodin.

Chystáte se na Dalešickou přehradu? Také v jejím okolí budou plát ohně. Dalešickou přehradu poznáte nejlépe z paluby výletní lodě Horácko. Večer můžete zajít třeba do do Hartvíkovic. Čarodějný les bude v okolí rozhledny Babylon.

 Pro další tipy na víkend se podívejte do našeho kalendáře akcí.

 

19. Duben 2022
Slovenský novinář se vydal po stopách hrdinů
19. Duben 2022

Slovenský novinář se vydal po stopách hrdinů

13. a 14. dubna navštívil Třebíčsko slovenský novinář Tomáš Mrva píšící pro slovenský měsíčník Historická revue. Vydal se po stopách hrdinů 2. světové války, kteří jsou spojeni s Třebíčskem.  V květnu letošního roku uběhne 70 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát provedli českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Jan Kubiš se narodil v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku. Jeho rodný dům byl jedním z míst, která novinář navštívil.  

4. Duben 2022
Nová prohlídková trasa v Třebíči
4. Duben 2022

Návštěvníci baziliky sv. Prokopa v Třebíči se mohou těšit na novou prohlídkovou trasu. Zavede je k varhanám na bazilice. Poprvé trasa vychází v neděli 10. dubna ve 13.15 a ve 14.15. Z důvodu omezené kapacity je nutné se objednat na tel. 568 610 022 nebo 777 746 982.