Novinky

Novinky

Sledujte aktuální dění v naší destinaci.

22. Březen 2023
Památky v Třebíči zahajují hlavní turistickou sezonu
22. Březen 2023

Hlavní turistická sezona je za dveřmi. Městské kulturní středisko, Muzeum Vysočiny a další partneři nachystali na první dubnový víkend bohatý program. Návštěvníci Třebíče se mohou těšit na novou prohlídkovou trasu na Karlově náměstí, dětské prohlídky v Muzeu Vysočiny, středověké tance za bazilikou sv. Prokopa nebo běžně nepřístupná místa v židovské čtvrti.

1. Listopad 2022
Jane Laur na Třebíčsku
1. Listopad 2022

Jane Laur s rodinou navštívila v říjnu Třebíčsko a objevovala jeho krásy. Jako stvořená je pro děti interaktivní expozice na zámku v Třebíči Cesty časem, která přibližuje dětem hravou formou stavbu středověkého kostela, vznik města a různá řemesla. Rozsáhlá expozice v třebíčském Předzámčí zabaví nejen děti. Vydejte se na procházky třebíčskou historií. 

Rozsáhlý barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou nazývaný moravské Versailles je jako z pohádky. Návštěvníci si mohou zvolit ze dvou návštěvnických okruhů. Pro děti je připravena výstava hračky z půdy. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel chrám sv. Markéty, nedílná součást zámku. 

Jednu z nejkrásnějších přehrad u nás nejdete na Třebíčsku, je jí Dalešická přehrada. Její hladinu celoročně brázdí výletní loď Horácko. Nabízí několik zřícenin a krásných vyhlídek. Nedaleko jedné z nich - Wilsonovy skály, je místo jako stvořené k fotografování. Srdce na Dalešické přehradě. 

Do konce listopadu se stále můžete zapojit do soutěže o ceny. Stačí se vyfotit a sdílet fotografii. Pravidla soutěže. 

https://www.youtube.com/watch?v=pReyux6zMq8

22. Září 2022
Podzimní dovolená na Třebíčsku
22. Září 2022

Léto je u konce a pomyslnou vládu přebírá podzim ve všech jeho podobách. Barevné stromy, dlouhé stíny, dozrávající ovoce, ale také plískanice a mlhy. Naplánujte si podzimní dovolenou právě u nás na Třebíčsku.

V sobotu 24. září se můžete těšit na Bramborobraní v Třebíči. Na nově zrekonstruovaném Karlově náměstí je přichystaný bohatý program. Vystoupí folklorní soubory, můžete se těšit na bramboračku, výrobky z brambor nebo soutěž o největší bramboru. Ochutnat můžete také burčák a vína z jediného vinařství na Vysočině, vinice se rozprostírají na svazích pod hradem Sádek. Bramborobraní slaví stejný den také v nedalekých Okříškách. Máte rádi příběhy? V židovské čtvrti vám poví průvodci příběh zachránce chlapců v koncentračním táboře Buchenwald. Pamětní síň Antonína Kaliny a expozici Děti Antonína Kaliny najdete hned vedle Zadní synagogy. Jak vypadala asi středověká Třebíč, založená díky benediktinskému řádu? V Předzámčí čeká na vaše objevení nová archeologická expozice Zmizelá Třebíč. Najdete ji hned naproti románské předsíni baziliky sv. Prokopa. Celý zámecký areál je jeden velký příběh – benediktinského řádu, rodu Valdštejnů a dneška. Vydejte se na svatého Václava na prohlídky rozšířené o taneční vystoupení.

 Podzim je nejkrásnější období na pěší výlety. Objevte krásnou přírodu v okolí Třebíče – přírodní park Třebíčsko. Listnaté stromy se zabarvují do zářivých barev a jsou potěchou pro pěšího turistu. Údolí řek Oslavy, Jihlavy a Chvojnice je protkáno turistickými značkami. Nad údolím řeky Jihlavy se rozprostírá jedna z našich nejkrásnějších přírodních rezervací – Mohelenská hadcová step. Na Třebíčsku najdete také nejvýše položený habrový les ve střední Evropě. Do zlatova se zabarvuje také okolí Dalešické přehrady. Po celý rok se můžete svézt lodí Horácko. Do konce vyplouvá o víkendech. Několik zřícenin lemuje břehy přehrady a na dobré pivo se můžete zastavit v pivovaru v Dalešicích, kde se natáčely legendární Postřižiny. Do pivovaru se můžete vydat také na netradiční prohlídky, ukázku zaniklých řemesel nebo se zde ubytovat.

Město na císařské silnici, Moravské Budějovice zve na tradiční posvícení v době od 14. do 16. října. Těšit se můžete na trhy, bohatý kulturní program, průvod nebo ohňostroj. Zdejší muzeum prošlo zdařilou rekonstrukcí. Nové expozice vypráví příběh města a zámku a seznámí vás se zaniklými řemesly jihozápadní Moravy. Na rozhled do okolí láká věž u kostela sv. Jiljí. V lese nad Moravskými Budějovicemi leží ukrytá zřícenina kaple sv. Víta. Velká sláva se chystá na 1. října v Jaroměřicích nad Rokytnou. Chrám sv. Markéty se otevře po rekonstrukci široké veřejnosti. Kostel můžete navštívit v říjnu o víkendech a svátcích v rámci komentované prohlídky, stejně jako nádherný zámek, zvaný moravské Versailles. V Jaroměřicích nad Rokytnou strávil závěr života český básník Otokar Březina, vlastním jménem Václav Jebavý. V domě, kde žil, dnes najdete muzeum.

 

Do barev podzimu se zahalují také dvě obory na Třebíčsku. Obě najdete u Náměště nad Oslavou. Obě nechali založit také majitelé náměšťského panství. Obora Šénvald na okraj Jinošova ukrývá několik drobných staveb z 19. století. Objevte Dianin chrám, Apollonův chrám nebo Silvánův templ. Když budete mít štěstí zahlédnete také daňky chované v oboře. Obora je přístupná celoročně kromě doby říje. Do druhé obory najdete vstup u zámku v Náměšti nad Oslavou. Také zde chovají daňky a jeleny. Obora je rozlehlá, lemují ji staleté stromy a aleje. Můžete se projít až do Kralic nad Oslavou, místa, kde vznikla slavná Bible kralická. Památník prochází rekonstrukcí a měl by být otevřen v roce 2023.

Do podzimní krajiny se otevírají pohledy z několika rozhleden. Tu nejmenší najdete u Ocmanic nedaleko Náměště nad Oslavou. Jednu z nejstarších na Moravě zase na Zeleném kopci u Kramolína. Desetileté výročí v letošním roce oslaví Mařenka, rozhledna na stejnojmenném kopci. Při dobré viditelnosti z ní můžete spatřit vrcholky Alp. Symboliku UNESCO památek Třebíče v sobě symbolizuje rozhledna na Pekelném kopci.

 

Přijeďte na Třebíčsko a ochutnejte místní gastronomii. Základ zdejších jídel tvoří brambory. Ať už nasladko s povidly a mákem nebo naslano s masem. Ochutnejte pekáče, šulánky s povidly, brambory na psa, šusterku nebo peciválky.  Zdejší restaurace vaří z regionálních potravin, některé z nich můžete navštívit také jako turistický cíl – třeba Kozí farmu v Ratibořicích.

 

Přijeďte na Třebíčsko za zážitky, na památky nebo za gastronomií.

 

U nás si to zamilujete i na podzim!

7. Září 2022
Dny evropského dědictví na Třebíčsku
7. Září 2022

Rok se s rokem sešel a v rámci Dnů evropského dědictví můžete navštívit památky napříč Českem. Některé nabízí vstupy zdarma, jiné doprovodný program a nebo se můžete podívat do míst, která jsou běžně nepřístupná. 

 

Na Třebíčsku se v  leitšním roce zapojila tři města - Jemnice, Náměšť nad Oslavou a Třebíč. 

V Jemnici a Náměšti nad Oslavou můžete navštívit památky první víkend, teedy 10. a 11. července. V Třebíči o táden později. 

Starobylé město Jemnice zve k návštěvě zámku, tří kostelů a běžně nepřístupné hrobky Pallavicini. Všechny památky budou otevřené po oba dva dny od 9 do 17 hodin. 

V Náměšti nad Oslavou se otevřou dveře kaple sv. Anny se špitálkem, Staré radnice, kostela sv. Jana Křtitele a hrobky Haugwitzů. Po oba dna od 9 do 17 hodin. Na zámku se můžete tradičně těšit na akci Oživený zámek

Od pátku 16. září do neděle 18. září se v Třebíči otevírá po dvouleté rekonstrukci Karlovo náměstí. Návštěvnící se mohou těšit na bohatý kulturní program. Návštěvníky uvítají také památky ve městě a nová expozice v Předzámčí. Nejen místní mohou navštívit baziliku sv. Prokopa, Zadní synagogu, městskou věž, větrný mlýn a vodojem. 

22. Srpen 2022
Dva tátové navštívili Třebíčsko
22. Srpen 2022

Na začátku srpna navštívili Třebíčsko Dva tátové. David, Michal, Maruška a Adélka prozkoumali atraktivity vhodné pro rodiny s dětmi. Své putování zahájili na Jemnicku, na Pohádkové stezce v Panenské.

 

Pro zdolání stezky využili možnosti zapůjčení koloběžek. Další cesta mířila do Třebíče na zámek. V budově Předzámčí čká na rodiny s dětmi interaktiví expozice Cesty časem. Nejen malí návštěvníci si zde mohou vyzkoušet velký počet interaktivních prvků. Expozice je rozdělena do tří částí - Jak se staví bazilika, Jak vzniká město a Jaká byla řemesla. Symbolickými průvodci jsou kronikář Suchenius a kupec Caligardi. Dalším cílem byl Větrný mlýn na Kanciborku. Před jeho návštěvou se rodina zastavila v Papi café na třebíčský větrník. Zakoupením zákusku získáte vlaječku, která slouží jako volný vstup na Větrný mlýn. Posledním místem dvoudenního výletu se stala Dalešická přehrada. Plavbou výletní lodí Horácko se tátové s holkama přesunuli k poslednímu cíli - Wilsonově skále a v její blízkosti jednomu ze selfie míst - srdci nad Dalešickou přehradou. 

 https://www.youtube.com/watch?v=myYvKtgDokQ

Nechte se inspirovat k návštěvě Třebíčska a zamilujte si to tady kdykoliv v roce! 

5. Červenec 2022
Komentované prohlídky baziliky sv. Prokopa v Třebíči
5. Červenec 2022

Po celé léto se mohou návštěvníci Třebíče těšit na přidané komantované prohlídky v bazilice sv. Prokopa. Památka UNESCO je rovněž funkčním kostelem, o prázdninách přechází farnost na letní provoz. Díky tomu bude možné v létě navštívit románsko-gotickou stavbu ze 13. století ještě v 16 a 17 hodin. 

Komentované prohlídky v bazilice probíhají celoročně v hodinových intervalech. 

Návštěvníci mohou využít také společnou vstupenku na obě UNESCO památky - baziliku sv. Prokopa a Zadní synagogu s Domem Seligmanna Bauera. Zakoupí ji na informačních centrech u baziliky a v židovské čtvrti

21. Červen 2022
Léto je tady! Prožijte ho na Třebíčsku
21. Červen 2022

Za pár dní začíná doba dovolených. Máte už naplánovanou dovolenou na prázdniny nebo až po nich? Vydejte se k nám na Třebíčsko, je u nás co objevovat. Zamilujte si to u nás i v létě.

Dáváte přednost aktivní dovolené nebo navštěvujete raději památky a kulturní akce? Každý si na Třebíčsku najde to, co má rád.

23. Květen 2022
Mařenka slaví v letošním roce kulaté výročí
23. Květen 2022

Nová rozhledna na nejvyšším vrcholu Třebíčska přivítala první návštěvníky před deseti lety. Hora Mařenka s výškou 711 m.n.m. nabízí výhled nejen na Třebíčsko, při dobré viditelnosti můžete vidět Pálavu nebo dokonce Alpy. Vydejte se k rozhledně pěšky nebo na kole.

27. Duben 2022
Filipojakubská noc na Třebíčsku
27. Duben 2022

Blíží se filipojakubská noc, zažijte ji na Třebíčsku!

Jaro je definitivně tady. Lidový zvyk spojený s pálením ohňů se slaví téměř v každé obci na Třebíčsku. Na některých místech je kromě pálení ohňů přichystaný také bohatý program. Nechte se inspirovat našimi tipy.

Na čarodějnice se můžete připravit v pátek 29. dubna v Domě dětí a mládeže v Třebíči. Jsou pro vás připraveny soutěže, prohlídka zoo koutku a opékání buřtů. Hlavním dnem filipojakubské noci bude sobota 30. dubna.

Plánujete víkend v Třebíči? V expozici Cesty časem v třebíčském Předzámčí bude pro nadpřirozené bytosti připraven kurz létání, čarování, tvoření a poznávání bylin. Otevře se také salón, ve kterém budou dvě šikovné ruce zkrášlovat zájemce malováním na obličej. V 17 hodin se čarodějný rej přemístí do farní zahrady, kde si všichni mohou opéct špekáčky. Na sokolském stadionu vypukne Čarodějnický večer v 17 hodin.

V Jemnici zahájí čarodějnický slet ve 14:30, kdy bude obviněna čarodějnice před místní radnici a přivedena k hranici, kde bude v 17 hodin upálena. Je připravena také soutěž o nejhezčí masku.

V Moravských Budějovicích zahájí tradiční pálení čarodějnic v 17 hodin. Pro děti je od 20 hodin připravena čarodějná stezka.

Tradiční pálení ohně, opékání špekáčků, hry pro děti, zpěv a hraní na kytaru přichystali také v Jaroměřicích nad Rokytnou, na místní farní zahradě. Kostýmy čarodějnic a kouzelníků vítány.

Kosmetický salon na náměstí před Starou radnicí v Náměšti nad Oslavou  otevírá v 15:30. Rej pokračuje za kaplí sv. Anny od 17 hodin.

U Horního rybníka v Hrotovicích zapálí ohně v 18 hodin.

Chystáte se na Dalešickou přehradu? Také v jejím okolí budou plát ohně. Dalešickou přehradu poznáte nejlépe z paluby výletní lodě Horácko. Večer můžete zajít třeba do do Hartvíkovic. Čarodějný les bude v okolí rozhledny Babylon.

 Pro další tipy na víkend se podívejte do našeho kalendáře akcí.

 

19. Duben 2022
Slovenský novinář se vydal po stopách hrdinů
19. Duben 2022

Slovenský novinář se vydal po stopách hrdinů

13. a 14. dubna navštívil Třebíčsko slovenský novinář Tomáš Mrva píšící pro slovenský měsíčník Historická revue. Vydal se po stopách hrdinů 2. světové války, kteří jsou spojeni s Třebíčskem.  V květnu letošního roku uběhne 70 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát provedli českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Jan Kubiš se narodil v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku. Jeho rodný dům byl jedním z míst, která novinář navštívil.  

4. Duben 2022
Nová prohlídková trasa v Třebíči
4. Duben 2022

Návštěvníci baziliky sv. Prokopa v Třebíči se mohou těšit na novou prohlídkovou trasu. Zavede je k varhanám na bazilice. Poprvé trasa vychází v neděli 10. dubna ve 13.15 a ve 14.15. Z důvodu omezené kapacity je nutné se objednat na tel. 568 610 022 nebo 777 746 982.