Dalešická přehrada

Dalešická přehrada

Místo pro odpočinek i aktivní dovolenou. 

Dalešická přehrada vznikla na řece Jihlavě v 70. letech 20. století jako zásobárna vody pro nedalekou Jadernou elektrárnu Dukovany. Dnes je přehrada využívána také k rekreaci. Zatopením údolí Jihlavy, vzniklo jedno z našich nejhlubších umělých jezer. Hráz přehrady s výškou 100 metrů je nejvyšší sypanou hrází na území České republiky. Okolí přehrady je protkáno řadou pěších a cyklistických tras. Oba břehy lemují četná skaliska, která nabízí pohled na vodní hladinu a do širokého okolí. Nedaleko Hartvíkovic se nachází Wilsonova skála, z původní stometrové výšky je dnes polovina pod vodní hladinou.

Na přehradu po celý rok vyplouvá výletní loď Horácko. Loď začíná svoji plavbu v přístavišti Kramolín nedaleko hráze. Nastoupit nebo vystoupit je možné na některém ze čtyř dalších přístavišť. Loď přepravuje kola i dětské kočárky a během plavby je možné se osvěžit v lodním baru.

Jedna z nejstarších kamenných rozhleden je ukryta na Zeleném kopci nad Kramolínem. Z posledního patra je možné přehlédnout blízké i široké okolí. Při dobré viditelnosti uvidíte Pálavu nebo Bílé Karpaty. Rozhledna Babylon vznikla původně jako věž pro potřeby měřičů.

Milovníky zřícenin potěší několik hrádků, které lemují oba břehy přehrady. K nejkrásnějším patří Holoubek. Hrad Kozlov je jedinou zříceninou u nás, která je na ostrově. Po zatopení údolí se ocitla přístupová cesta pod vodní hladinou. Hrad není přístupný, ale můžete si ho prohlédnout třeba z paluby výletní lodi. Z břehů přehrady nebo z paluby lodi uvidíte zajímavé skalní útvary jako je třeba vztyčený prst, hradisko Kramolín nebo žába. Pěkný výhled na přehradu je od zříceniny Čalonice.

 Pro technické nadšence je připraveno informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany nebo hráz přehrady. Exkurze jsou na objednání, nabízí nevšední zážitky z oblasti energetiky.

 

Svou dovolenou můžete strávit v kempu Hartvíkovice. V kempu najdete stanová místa, místa pro karavany i chatky. Půjčují zde také lodičky. Přehradu lze proplout rovněž na seakajacích nebo padlleboardech.

 

V okolí Dalešické přehrady zvou na návštěvu také pivovar v Dalešicích, kde se natáčely legendární Postřižiny, zámek v Dukovech a Valči nebo v Náměšti nad Oslavou. Nesmíte minout jednu z našich nejkrásnějších přírodních rezervací – Mohelenskou hadcovou step.

 

Speciální plavby:
12. 2. 2022 Valentýnská
26. 2. 2022 Narozeninová (loď slaví 65. narozeniny)
30. 4. 2022 Čarodějnická

Na Dalešické přehradě si to zamilujete!