Lesonice

Muzeum lidových kapel

Kousek od Moravských Budějovic se nachází obec Lesonice s unikátním muzeem lidových kapel. 

Místním obyvatelům se podařilo nashromáždit více než 30 starých hudebních nástrojů od potomků slavné lesonické dechovky Kosmáci, která byla známá i v širokém okolí. Muzeum najdete v jedné z místností místního zámku. V expozici si prohlédnete noty, fotografie a jiné dokumenty přibližující zázemí vesnických kapel.

V síni tradic se dozvíte zajímavosti z historie obce od její první písemné zmínky v roce 1190. A je tu i historická krčma, kde se dozvíte něco o sedláckých rebeliích v Lesonicích, které na místním panství vyvrcholily v létě v roce 1775.

Kosmákova kapela

V roce 1931 sestavil svou slavnou kapelu Leopold Kosmák z Lesonic. V počátcích mělo toto seskupení muzikantů 8 členů a jmenovali se Kosmáci. Podle potřeby kapela fungovala jako dechový nebo smyčcový orchestr, hrávala v širokém okolí na zábavách, O Božím Těle, při svěcení zvonů, či na svatbácha pohřbech. Velmi oblíbené byly taneční zábavy v tzv. Oboře, výletním místě za Lesonicemi. Na konci 30. let 20. století začala Kosmákova kapela také jako jedna z prvních používat saxofon. Kapela zanikla v roce 1966.