Jaro se probouzí také na Třebíčsku

Jaro je tady! Vydejte se objevovat krásy přírody na Třebíčsku. Mezi první posly jara patří sněženky a bledule a koniklece. Vydejte se k nám na jaře a objevujte moravskou část Vysočiny. 

Jaro je tady! Vydejte se objevovat krásy přírody na Třebíčsku. Mezi první posly jara patří sněženky a bledule. Na Třebíčsku rostou ve volné přírodě na několika místech. Za sněženkami se vydejte do Údolí řeky Rokytné. Výlet si můžete naplánovat po naučné stezce ze zámeckého parku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Barokní areál se ředí k největším stavbám 18. století v Evropě. Po několikaleté rekonstrukci dostal chrám svaté Markéty stejnou barvu fasády jako zámek a tvoří tak harmonický celek. Naučná stezka vás přivede až k Pulkovskému mlýnu. Cestou na vás kromě zmíněného podsněžníku sněženky čekají skála Justýnka, Spálený dub nebo zřícenina hrádku Pulkov. Bledule každoročně rozkvétají na Blatné hrázi u Želetavy. Nedaleko se na nejvyšším vrcholu Třebíčska vypíná stejnojmenná rozhledna Mařenka. Při dobré viditelnosti z ní spatříte vrcholky Alp.

Že je jaro tady definitivně ohlašují koniklece. Na Třebíčsku kvetou dokonce dva druhy – koniklec velkokvětý a koniklec luční. Za prvním zmiňovaným se vydejte na Kobylinec u Trnavy nebo Špilberk u Náměště nad Oslavou. Koniklec luční rozkvétá pod Klučovskou horou. V blízkosti je vyznačený pěší okruh „Cesta Václava Vlastníka“. Vydejte se po ní objevovat okolí Třebíče. Celková délka okruhu je téměř 50 km. Vede i přes jediný hrad na Třebíčsku a také přes jediné vinařství na Třebíčsku.

Na jaře se probouzí také údolí řek. K nejkrásnějším údolím na Třebíčsku patří údolí řek Oslavy a Chvojnice nebo údolí řeky Jihlavy. Přes řeku Oslavu se v Náměští nad Oslavou klene most s nejkrásnější sochařskou výzdobou na Moravě. Společně se zámkem tvoří nezaměnitelnou dominantu města Náměště nad Oslavou. V samotné Náměšti se ukrývá také technický unikát – Schultzovy filtry. Jedná se o zařízení na čištění vody, jsou jediné v Česku a také na evropském kontinentu. Nejbližší najdete na Britských ostrovech. Údolí Oslavy má místy kaňonovitý ráz, nejkrásnější úseky jsou chráněny jako národní přírodní rezervace.

Údolí Jihlavy láká na několik míst, která byste neměli rozhodně minout. Část údolí zatopila Dalešické přehrada. Po její hladině vás celoročně sveze výletní loď Horácko. Krásný výhled na přehradu se otevírá z Wilsonovy skály, nezapomeňte si udělat fotku u srdce, které najdete na jejím okraji. U Mohelna se na svazích nad řekou rozprostírá jedna z našich nejkrásnějších národních přírodních rezervací – Mohelenská hadcová step. Květena patří k suchomilné floře a současně se jedná o jedno z nejteplejších míst na Vysočině. Třetí místo, kam byste měli rozhodně zamířit je údolí řeky u Lhánic. Rozkvétají zde orchideje – vstavače kukačky. Fialové květy jsou pastvou pro oči. Nedaleko najdete třešňové sady. Nad údolím řeky se vypíná několik skalisek. Vydejte se na Baby, Velkou skálu nebo Kačera.

 Se začátkem jara otevírají své brány také památky, které jsou na podzim a v zimě uzavřené. Zámecké interiéry můžete obdivovat v Náměští nad Oslavou nebo v Jaroměřicích nad Rokytnou. V zámku v Moravských Budějovicích dnes sídlí Muzeum Vysočiny, můžete se těšit na expozice Příběh města a zámku a Řemesla jihozápadní Moravy. V bývalých masných krámech je připravena expozice venkovských řemesel. Pokud se vydáte z Moravských Budějovic po zelené turistické značce, dojdete ke zřícenině kaple sv. Víta. Oblíbeným cílem procházek je také rybník Hrachovec. Cestou k němu se zastavte na židovském hřbitově, jediné zachovalé památce na moravskobudějovické Židy.

 Malebné okolí Jemnice je stvořené pro cykloturistiku. Jemnickem prochází páteřní cyklotrasa č. 26. Dominanty vesniček vytváří kostely a kostelíky zasazené do zdejší krajiny. Mezi nejkrásnější patří kostely v Kdousově a Velkém Újezdě. Mariánské poutní místo je kaple v Dobré vodě s léčivou vodou. Do krajiny se můžete rozhlédnout také od kostela v Kostníkách.

 Vydejte se na jarní Třebíčsko a zamilujte si to u nás!