Léto je tady! Prožijte ho na Třebíčsku

Za pár dní začíná doba dovolených. Máte už naplánovanou dovolenou na prázdniny nebo až po nich? Vydejte se k nám na Třebíčsko, je u nás co objevovat. Zamilujte si to u nás i v létě.

Dáváte přednost aktivní dovolené nebo navštěvujete raději památky a kulturní akce? Každý si na Třebíčsku najde to, co má rád.

V Jemnici patří letošní léto dětem. Vydejte se do jednoho z nejstarších měst na Moravě vlakem. Místní dráha z Moravských Budějovic je technickou památkou. Nejen mezi dětmi je oblíbený výletní vláček s bufetovým vozem, který se vydává na trasu každý víkend a o svátcích. Vydejte se s dětmi tvořit v rámci dětských dílniček, do strašidelného podzemí pod kostelem sv. Víta, na pohádkovou stezku Panenská nebo do letního kina. Město poznáte nejlépe prostřednictvím tří značených okruhů.

Moravské Budějovice patří tradičně kulturnímu létu. Na nádvoří zámku probíhá řada kulturních akcí. K návštěvě zve nově otevřené Muzeum Moravské Budějovice. Po téměř dvouleté rekonstrukci se můžete těšit na interaktivní expozice seznamující s řemesly jihozápadní Moravy a příběhem města a zámku. Geologickým unikátem ve městě je pararulová vrása. Zříceninu někdejší kaple sv. Víta najdete na kopci nad městem. V lese se ukrývá také malá jeskyně a důkazy o někdejším dolování rud v okolí města. Celé město a okolí budete mít jako na dlani z věže u kostela sv. Jiljí.

Zdaleka viditelnou dominantou Jaroměřic nad Rokytnou je areál barokního zámku s kostelem svaté Markéty. Žlutá fasáda zámku a kostela svítí novotou. Přijďte se toulat rozkvetlou francouzskou zahradou přecházející v anglický park. Na místní škole učil Václav Jebavý, rodák z Počátek. Český básník psal pod pseudonymem Otokar Březina.  Naplánujete si návštěvu muzea v domě, kde žil. Za domem zve k odpočinku zahrada symbolů. Děti uvítají výlet do Ratibořic, v jednom z místních statků dělají výrobky z kozího mléka. Jaroměřice nad Rokytnou hostí každoročně Festival Petra Dvorského. Navštívit ho můžete od 6. do 20. srpna. Koncerty hostí kromě Jaroměřic také zámek ve Valči, pivovar v Dalešicích nebo bazilika sv. Prokopa v Třebíči.

Když se řekne Náměšť nad Oslavou a léto, mnohým se vybaví Folkové prázdniny. Ty letošní proběhnou od 23. do 30. července. Koncerty, workshopy, taneční vystoupení, výstavy v prostorách zámeckého parku, staré tkalcovny, špitálku sv. Anny a vlastně celé Náměště čekají na vaši návštěvu. Minout byste neměli ani zámek spojený s bohatou hudební minulostí i přítomností. Zámek je společně s barokním mostem dominantou Náměště. K procházkám láká kromě zámeckého parku také obora u zámku, údolí řeky Jihlavy nebo obora v nedalekém Jinošově.

Jednou z tradičních akcí v Hrotovicích je Hrotovický koločas. Přijeďte se podívat na veterány, fandit při závodech do vrchu nebo si jen tak užít hezký den ve městě. V místním zámku najdete zajímavé Muzeum mobilních telefonů a v bývalé hospodářské části zámku Muzeum Hrotovicka. Po městě je rozeseto také několik barokních soch. K patronovi hasičů – svatému Floriánovi lemuje cestu krásná alej. Od Floriána je hezký rozhled na okolí Hrotovic včetně Jaderné elektrárny Dukovany.

V Třebíči můžete ochutnávat celé léto všemi smysly. Přivoňte si k historii, zakousněte se do místních specialit, vychutnejte si atmosféru festivalů.  Okořeňte si svůj volný čas zážitky i poznáním. Památky UNESCO – bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť se hřbitovem. Neopakovatelné vyhlídky na Třebíč a okolí z městské věže nebo vodojemu na Strážné hoře, Větrný mlýn, Svatoprokopská pouť, festivaly Oživené židovské město, Šamajim nebo Slavnosti tří kápí. To všechno je Třebíč. V cukrárnách a kavárnách ochutnejte Třebíčský větrník, legendární limonádu ZON nebo kosher whisky.

Třebíčsko je vesnickým regionem. Chcete strávit prázdniny na statku nebo si odnést neopakovatelný zážitek. Vydejte se do Kojetic, Ratibořic, Poušova, do Náměště nad Oslavou, Přeckova, Bochovic nebo Velkého Újezda.

Kam na koupačku? V Třebíči citlivě opravili Městské lázně od významného architekta Bohuslava Fuchse. Krásná louka, tobogány, brouzdaliště nebo jediný 50 m bazén na Vysočině najdete právě tady. Dalešická přehrada je jednou z našich nejkrásnějších přehrad. Koupání, vodní sporty, plavba lodí, vše najdete právě tady. Jediný biotop na Třebíčsku mají v Jemnici. Udělejte si výlet.

Další tipy na koupání najdete zde.

Přijeďte na Třebíčsko v létě a zamilujte si to u nás.