Mařenka slaví v letošním roce kulaté výročí

23.5.2022

Nová rozhledna na nejvyšším vrcholu Třebíčska přivítala první návštěvníky před deseti lety. Hora Mařenka s výškou 711 m.n.m. nabízí výhled nejen na Třebíčsko, při dobré viditelnosti můžete vidět Pálavu nebo dokonce Alpy. Vydejte se k rozhledně pěšky nebo na kole.

Původní dřevěná rozhledna byla zničena při bouři v 50. letech 20. století. Od té doby proběhlo několik pokusů o její obnovu. Myšlenka na stavbu nové rozhledny vznikla na počátku nového milénia, samotná výstavba započala v dubnu roku 2012. První návštěvníci vystoupali na její vyhlídkovou plošinu 27. října téhož roku při slavnostním otevření. Kombinací obvodového pláště z kamene a kovové konstrukce schodiště s dřevěnými prvky vznikla unikátní 31 metrů vysoká stavba, na jejímž vrcholu je zastřešené vyhlídkové molo. O obnovu rozhledny se zasloužily obce v jejím podhůří, sdružené do mikroregionu Podhůří Mařenky. K desetiletému výročí otevření rozhledny přichystal mikroregion řadu akcí. Navštivte některou z nich.

18.6.2022 Mařenka Cup 2022, Čáslavice

16.7.2022 Ve tvrzi to žije! Štěměchy

27.8. 2022 Pouť na Mařenku, rozhledna a Rokytnice nad Rokytnou

24.9.2022 Den zážitků, Outdoor resort Březová

28.10. 2022 Výšlap na Mařenku

V samotném okolí rozhledny se nachází několik zajímavých míst. Z Dašova vás na Mařenku zavede naučná stezka, která současně kopíruje modrou turistickou značku. V Dašově nezapomeňte navštívit mlýn. První písemná zmínka o mlýnu pochází z doby před rokem 1536. Návštěvníci se dozví podrobnosti o technologii mletí a vývoji mlýnů, dochováno je i částečně barokní a kompletně novodobé strojní vybavení z roku 1911. Od roku 2012 vnitřní soukolí roztáčí obnovené mlýnské kolo o průměru 455 cm.

Nedaleko Mařenky najdete také zaniklou vesnici Dašovice a stejnojmennou tvrz. Obě místa poznáte dnes už jen podle terénních náznaků, přesto se jedná o příjemnou procházku. Dáváte přednost kolu? Pod rozhlednu vás dovede cyklotrasa č. 5216. Dojedete po ní k přírodní památce Blatná hráz. Na jaře tady rozkvétají stovky bledulí. Když se vydáte po cyklotrase na druhou stranu, přijedete do Předína, kde najdete muzeum. Jednou z činností, které se věnovali místní, bylo perleťářství. V nedalekých Štěměchách navštivte zbytky tvrze ze 14. století. Nad Chlístovem se rozhlédněte do kraje od výklenkové kaple nebo přístřešku pod Kobylí hlavou. Hrad Sádek jako na dlani budete mít z Hanzalova kopečku u Čáslavic. Když se vydáte od kostela v Čáslavicích do Vísek, přijdete k další krásné výklenkové kapli. U rokytnického kostela upoutá vaši pozornost schodiště se sochami barokních světců. Z Rokytnice nad Rokytnou vás dovede modrá turistická značka až na Mařenku, vede kolem resortu Březová. Místo je jako stvořené pro rodiny s dětmi.

 

Vydejte se na Mařenku a zamilujte si část Třebíčska s kopcovitou krajinou.

 

Autor fotografií: Štěpán Dvořák.