třebíčsko

Koniklece na Třebíčsku

Nejkrásnější květy jara, které jsou raritou Třebíčska, najdete hned ve čtyřech lokalitách. 

A to v přírodních památkách Klučovský kopec, Kobylinec (u Trnavy), Ptáčovský kopec a na Špilberku u Náměště nad Oslavou. 

Patří mezi první jarní květiny a pohled na ně potěší snad každé lidské oko. Nejen milovníci přírody je označují za nejkrásnější středoevropskou květenu. Výlet za těmito vítači jara ve vás uchová vzpomínku na celý život. A je také možné, že vás uchvátí na tolik, že za nimi budete na Třebíčsko jezdit pravidelně.

Rostou hned na třech místech nedaleko od sebe. V lokalitě Ptáčovský kopec a Kobylinec, která se nachází u Trnavy, rostou koniklece velkokvěté. Pod Klučovskou horou kousek od Třebíče má své území vzácný koniklec luční označený také jako černající. Autem můžete dojet na parkoviště pod vrchol Klučovské hory, na níž je vysílač, proto ji nemůžete minout. Přejdete vozovku a vydáte se po okraji lesa jižním směrem dolů z kopce. Zhruba po 600 metrech dojdete na malé návrší se shlukem balvanů a zakrslými borovicemi, zvané Klučovský kopec či kopeček.  Ze všech stran uvidíte cedulky s označením přírodní památky. 

Každý rok na jaře rozkvétá tisíc konikleců na vrchu Špilberk u Náměště nad Oslavou.  Když koniklec odkvete, stojí Špilberk za návštěvu i v letních měsících, jeho svahy pokryjí husté koberce rozkvetlé mateřídoušky. Z vrchu je také krásný výhled do okolní krajiny, která je posetá remízky, loukami, menšími poli a lesíky.

 

Koniklece jsou velmi citlivé na poškození kořenů, přežívají vícehlavým oddenkem, který tvoří síť kořenů zasahující až půl metru do skalních puklin. V přírodě se rozšiřují velmi pomalu a mají rády svůj klid, nesnáší ani pohyb zvířat. Dobytek se jim však vyhýbá, protože jsou jedovaté. 

V okolí Třebíče najdete i další vzácné květiny - kriticky ohrožený lýkovec vonný a hořeček mnohotvárný český. Na nedaleké Mohelenské hadcové stepi roste velmi vzácná kapradina podmrvka hadcová. U Ketkovic zase roste na jediném místě v České republice velmi vzácná a nápadná orchidej jazýček jaderský.