Domamil

Ukázková školní přírodní zahrada ZŠ a MŠ Domamil

Na naší ukázkové přírodní zahradě si můžete mimo klasických záhonků prohlédnout malé jezírko, ve kterém v létě našli domov skokani.

Pokud přijdete dostatečně potichu k ještěrkovišti – pyramidě z kamenů – můžete tady zahlédnout ještěrky. Vaši pozornost si určitě získá vrbičkový tunel nebo kopec na sáňkování s průlezkou.

Mnohé z vás také zláká bylinková spirála, u které neodoláte touze přivonět si k bylinkám na ní osázených. Zdrojem inspirace se určitě stanou čtyři vysoké záhony, gabionové posezení a zelená střecha se skalničkami na zahradním domku s nářadím.

Snad každý návštěvník si v létě vyzkoušel bosky hmatovou stezku. Na jaře potěší návštěvníky jarní cibuloviny a v létě je nahradí motýlí záhon u kamenného krokodýla. Nedílnou součástí každé zahrady je také kompost.

Celá zahrada vyvolává obdiv u odborníků, jak provedením, tak krátkým časem, kdy vznikla. Na vybudování zahrady jsme získali dotaci od Kraje Vysočina ve výši 80 tisíc korun. Zahradu vybudovali během deseti měsíců od září 2012 do června 2013 žáci společně se svými učiteli. V dalších letech přibyl na naší zahradě záhonek čínských a vietnamských bylineksocha Rokytky, ovocné stromky známých ale i méně známých druhů, hmyzí hotel i ptačí budky. 

Web: www.skoladomamil.cz/