Třebíč

Rozhledna na Pekelném kopci

Pekelný kopec je spojen s třebíčskou bazilikou pověstí, která se váže ke zkrocení ďábla svatým Prokopem. 

Proto v sobě rozhledna spojuje několik symbolik najednou. Rozhledna, která se tyčí na vrcholu Pekelného kopce (572 m n m.) měří 26,5 metrů. Z Třebíče k ní vede stezka (od Polikliniky Vltavínská, kde se dá pohodlně zaparkovat) dlouhá 4,5 km. 

Tvůrcem rozhledny je architekt Pavel Jura.  Uvnitř konstrukce se nachází točité ocelové schodiště a na vrcholu je vyhlídková terasa. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout i vrcholky Alp.

Pekelný kopec je spojen s třebíčskou bazilikou pověstí, která se váže ke zkrocení ďábla svatým Prokopem. Proto v sobě rozhledna spojuje několik symbolik najednou. Podle pověsti svatý Prokop přemohl ďábla a odhodil ho z míst, kde dnes stojí v Třebíči bazilika, ďábel sám pak dopadl právě na Pekelný kopec. Hroty vystupující po bocích připomínají rohy. Kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa má v sobě rozhledna zakomponován i prvek z židovské kultury – hroty při pohledu z vrchu totiž vytváří židovskou hvězdu. Půdorys rozhledny je šesticípá Davidova hvězda, která symbolizuje rovnováhu.

U rozhledny si můžete posedět v dřevěném přístřešku nebo na několika lavičkách. Cesta na rozhlednu je značená a je to ideální procházka pro rodiny s dětmi.