Dašov

Dašovský mlýn

Rodinné muzeum s expozicemi mlynářství, zemědělství, hračky, nádobí, aj. předměty denní potřeby a historický textil. 

Dašovský mlýn je soukromé rodinné muzeum na trase mezi dvěma městy UNESCO - Třebíčí a Telčí. Historie mlýna sahá podle ústní tradice do doby panování Karla IV., písemný doklad o jeho existenci je datovaný před rok 1505, a první zmínka o mlýnech u Štěměch dokonce do roku 1386.

Na zhruba hodinové prohlídce s výkladem se dozvíte mnoho o historii místa, vývoji mlynářství, o rodech, které zde žily, a mnoho dalšího. Marta Mastná, která muzeum se svojí rodinou a přáteli založila, zde má svoje rodové kořeny už od roku 1700. 

Expozice muzea jsou rozmístěny ve čtyřech podlažích a zahrnují kompletní strojové vybavení válcového mlýna i zbytky původního českého složení, včetně barokních vyřezávaných sloupů. Dále je zde expozice zpracování lnu, předměty denní potřeby z kuchyně, dětského pokojíčku, prádelny, a stále z bohatého depozitáře doplňujeme další.

V roce 2015 byla otevřena expozice pana doktora Karla Hobzy, nejvýznamnějšího hospodáře, který zde působil. Zahrnuje i jeho obsáhlou secesní lékárnu.

V roce 2018 bylo muzeum rozšířeno o koutek zemědělského nářadí a strojů ve venkovní prostoře.

OTEVÍRACÍ DOBA: Mlýn je možno navštívit celoročně, včetně pondělků, ale po domluvě. 
Na domluvu volejte 606 788 244, pište na e-mail: mlynmuzeum@seznam.cz

VSTUPNÉ: dospělí 100,-, děti do 15 let 50,- . V ceně vstupenky je zahrnuta upomínková pohlednice dle vlastního výběru. Nemáme stanoven minimální počet osob, ale z provozních důvodů minimální cenu za jednu prohlídku s hodinovým výkladem na 300,-.

www.facebook.com/mlyn.dasov