Dalešice

Pivovar Dalešice

Vaří tu skvělé pivo, mají výbornou kuchyni a také se tu můžete setkat s Pepinem i Maryškou. 

 

Dalešický pivovar je známý díky českému filmu Postřižiny, který v roce 1980 v Dalešicích natáčel Jiří Menzel.

Pivovar v Dalešicích byl založen zřejmě koncem 16. století, jeho nejstarší budovy pochází ze 17. století. V roce 1882 bylo panství i pivovar v Dalešicích odkoupeno Antonem Dreherem, který se postaral o jeho modernizaci. Po roce 1925 (kdy byl pivovar vyvlastněn) fungoval jako Družstevní pivovar a sodovkárna, za socialismu patřil podniku Pivovary a sladovny Praha, v roce 1977 byl ukončen jeho provoz. Pivovar chátral i po revoluci až do roku 1999, kdy byl odkoupen současnými majiteli, kteří pivovar zachránili a obnovili výrobu piva. V areálu se nachází hotel, restaurace a výstavní expozice.

 

Dalešická piva jsou vařena na stupňovitost, nejsou filtrována ani pasterována. Starý pivovarský zákon říká, že k výrobě piva se smí použít jen vody, sladu, chmele a kvasnic a během výroby do něj nemá být nic přidáváno, ani z něj odebíráno. Dalešické pivo se od znovuotevření pivovaru v roce 2002 vaří výhradně tímto klasickým způsobem, nepasterizuje se ani nefiltruje a zůstává tak zcela přírodním produktem.  

 

Dalešický pivovar je místem setkávání a oživování tradic. Zajděte si na prohlídku rakousko-uherského pivovarnictví, ochutnejte poctivé pivo i staročeské pokrmy. Vyberte si z kulturních programů, koncertů i oživených kostýmovaných prohlídek na www.pivovar-dalesice.cz.