Náměšť nad Oslavou

Hrady a vyhlídky na Oslavce

Pěší výlet č. 1

Náměšť nad Oslavou, Zňátky, Kleštěnec, Kančí žlíbek, Gloriet, Sedlecký hrad, Lamberk, Vlčí kopec, Pastýřka, U Vlasáka, Náměšť nad Oslavou

Délka trasy: 22 km

Přibližně dvacetikilometrová procházka je jako stvořená pro milovníky hradů a krásných výhledů do přírody. Celá trasa začíná v Náměšti nad Oslavou, která se nachází na řece Oslavě. K návštěvě Náměště láká nejen zámek, ale i velké množství památek. Státní zámek Náměšť nad Oslavou vznikl přestavbou dřívějšího gotického hradu. Pod zámkem se přes řeku klene barokní most s 20 barokními sochami, ve městě najdete barokní kapli sv. Anny, barokní kostel sv. Jana Křtitele nebo budovu klášterní manufaktury (přádelny).

Z Náměště se potom vydáme mostem přes řeku Oslavu na Zňátky. Zde projdeme kolem malého rybníčka a místní kapličky a vydáme se po polní cestě, kolem kopce Kleštěnec, dále lesem a poté kolem řeky Oslavy. Cestou budeme míjet kamenný Čertův most přes Sedlecký potok. Na rozcestí U Glorietu se můžeme vydat do leva ke zřícenině Sedleckého hradu. Po návratu na trasu pak budeme míjet vyhlídku U Glorietu.

Další zajímavou zastávkou je zámek Vlčí kopec. V sousedství zámku se nachází další dvě stylové budovy a dvě hájenky, které dohromady tvoří malebný areál. Zámek je v současné době využíván jako rekreační a školicí středisko. Z Vlčího kopce se budeme pomalu vracet směrem na Náměšť Přírodní rezervací Údolí Oslavy a Chvojnice, míjet budeme po levé straně další vyhlídku, a když se malinko odpojíme z naší trasy, můžeme vidět zříceninu hradu Lamberk.

Dále projdeme kolem rekreačního areálu Jiskra a cestou po Mlynářské cyklostezce se vrátíme do Náměště nad Oslavou.


* Červená trasa je určena pouze pro zdatné turisty a za špatných podmínek je neprůchodná. Alternativou je pokračování po modré turistické značce s využitím napojení na cyklotrasu 5106, která se u Velkopolského Dvora opět spojí s červenou turistickou trasou, která Vás dovede zpět do Náměstě.


Tipy

Kde se ubytovat a občerstvit → Ubytování a Gastro na Třebíčsku