Třebíč

Krajinou Vysočiny

Pěší výlet č. 2

Třebíč, Ptáčovský žleb, Ptáčov, Ptáčovský kopeček, Trnava, vodní nádrž Lubí, Nové Dvory, Hrádek, Třebíč

Délka trasy: 17 km

Procházku krajinou Vysočiny zahájíme přímo ve městě Třebíči, které je důležitým centrem oblasti Třebíčsko. V Třebíči bychom si určitě neměli nechat ujít návštěvu památek zapsaných na seznam UNESCO, a to baziliky sv. Prokopa a unikátní židovské čtvrti se hřbitovem. V Třebíči je však mnoho dalších turisticky zajímavých míst a okolní čistá příroda přímo vybízí k procházkám. Třebíč je město plné zeleně a parků a tak z centra města je to jen kousek do Radostínských sadů a dále do parku Lísčí, kudy se vydáme.

Cestou potkáme několik vyhlídek a po krátkém úseku kolem silnice si už budeme moci užívat krásu třebíčské krajiny v Ptáčovském žlebu. Poté budeme pokračovat kolem vodní nádrže Lubí přes Přírodní památku Ptáčovské rybníky až do Ptáčova. Zde vás může zaujmout socha sv. Václava z roku 1929 a kaple sv. Cyrila a Metoděje.

Poté nás cesta povede kolem nejstaršího chráněného území Třebíčska - Ptáčovského kopečku, který byl vyhlášen přírodní památkou v roce 1948 a vyskytuje se zde koniklec velkokvětý.

Další přírodní památku s výskytem koniklece, kterou cestou budeme míjet, je Kobylinec. Odtud je to už jen kousek do Trnavy, která leží na soutoku potoků Březinka a Klapůvka. Místní kostel sv. Petra a Pavla byl vybudován ve 2. pol. 17. století.

Z Trnavy se budeme vracet Přírodním parkem Třebíčsko kolem vodní nádrže Lubí zpět do Třebíče. V Třebíči projdeme částí Nové dvory a procházku zakončíme výhledem z parku Hrádek, který nabízí pohled na město a jeho židovskou část.


Tipy

Kde se ubytovat a občerstvit → Ubytování a Gastro na Třebíčsku