MORAVSKÉ BUDĚJOVICE

Moravskobudějovicko

Moravské Budějovice se svými 7,5 tisíci obyvateli se rozprostírají v malebné mírně zvlněné krajině jihozápadní Moravy, na okraji Českomoravské vysočiny a protéká jimi říčka Rokytná. Město leží na státní (bývalé císařské) silnici spojující Vídeň s Prahou.


Historicky první písemná zpráva je z roku 1231. Moravské Budějovice byly povýšeny na město zřejmě za vlády Přemysla Otakara II. Roku 1498 král Vladislav Jagelonský potvrdil městu dosavadní privilegia a dal mu znak a pečeť. V Moravských Budějovicích se vystřídala řada majite­lů, k nimž patřili páni z Lichtenburku, Valdštejnové, Schaumburkové a Wallisové.

K památkám patří barok­ně klasicistní zámek z pozdního 18. století, kostel sv. Jiljí z 1. poloviny 13. století, kaple sv. Michala a zámecké konírny, masné krámy s expozicí dávno zaniklých řemesel, farní areál s hradební zdí a baštou, částečně dochované opevnění města, pod kterým se nachází pararulová vrása, vzácný geologický útvar. V historickém centru města se zachovala řada měšťanských domů.

Moravské Budějovice jsou místem rekreace i sportovního vyžití pro široké okolí, místní koupaliště nabízí tři bazény a veškeré sportovní vybavení. Využití nachází rovněž krytý zimní stadion, tenisový areál, fotbalové hřiště, bowling atd.

Turistické cíle

  • Barokně klasicistní zámek s expozicemi Muzea Vysočiny Třebíč
  • Chrám sv. Jiljí
  • Masné krámy

Kontakt:

Oficiální stránky města: 

www.mbudejovice.cz