NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU

Náměšťsko

Náměšť nad Oslavou je město 20 km východně od Třebíče na řece Oslavě v nadmořské výšce 365 m n. m. Žije zde zhruba 5 tisíc obyvatel. První zmínka o Náměšti pochází z roku 1234. Toto období dnes připomíná jen okrouhlá věž z lomového kamene v západní části zámeckého areálu.


 

V 16. století byl na místě původního hradu postaven rozsáhlý renesanční zámek, který je nyní dominantou města. Dokladem rozkvětu panství a kulturních zájmů Haugviců, kteří panství vlastnili od roku 1752, je rozsáhlá barokní knihovna s více než 16 000 svazky, která byla zřízena ve třetí čtvrtině 18. století. Dnes je zde uchována šestidílná Bible kralická.

K návštěvě Náměště nad Oslavou láká nejen zámek, ale i velké množství památek. Historické jádro města je městskou památkovou zónou, pod zámkem se přes řeku klene barokní most s 20 barokními sochami, ve městě najdete barokní kapli sv. Anny, barokní kostel sv. Jana Křtitele nebo budovu klášterní manufaktury (přádelny). Na zámecké parky navazuje přírodní památka Obora s plochou 346,5 ha zmiňovaná jako lovecký revír již roku 1437. Nádherná příroda v okolí řeky Oslavy láká k turistickým i cyklo výletům, které nabízejí úchvatné pohledy na malebná zákoutí.

Turistické cíle:

 


Kontakt:

Oficiální webové stránky města: 

www.namestnosl.cz