Kralice nad Oslavou-Sudice-Rapotice

Vlakem do údolí Chvojnice

Železniční stanice Kralice nad Oslavou-Olšinský mlýn-Sudický potok-Sudice-Rapotice

 

 

 

 

 

 

 

Výchozí místo: železniční stanice Kralice nad Oslavou

Cílové místo: železniční stanice Rapotice

Značení: modrá  turistická značka, lesní a polní cesty

Délka: 10 km

 

Dnešní výlet začneme v obci Kralice nad Oslavou, kam se pohodlně dostanete vlakem. Pro ty, co vyrážejí z Brna, sem jezdí osobní vlaky s přestupem v Zastávce u Brna. Pokud přijíždíte od Jihlavy, připravte se na přestup v Třebíči. Z Kralic se vydáme po modré turistické značce přímo do malebného údolí říčky Chvojnice.

Údolí Chvojnice, které se zařezává do krajiny jihozápadní Moravy, je jako stvořené pro klidné procházky. Říčka Chvojnice, pramenící nedaleko Velké Bíteše, se klikatí hlubokým zalesněným údolím a nabízí nádherné scenérie. Listnaté lesy jsou kouzelné zejména na jaře nebo na podzim. Cestou potkáte skalní útvary, meandry a můžete pozorovat rozmanitou faunu a flóru. Je to ideální místo pro relaxaci a únik od shonu města. Atmosféru dotváří šumění vody a zpěv ptáků.

Naše cesta údolím Chvojnice povede až k rozcestí Sudický potok. Zde se odpojíme od modré značky a vydáme se údolím Sudického potoka nahoru směrem k obci Sudice. Tato část cesty vás provede klidnou krajinou podél potoka, kde si užijete ticho a přírodu. Připravte se na poměrně táhlé stoupání.

Po vystoupání do Sudic se stočíme směrem k Rapoticím. Cesta nás povede podél železničních kolejí. V lese jsou herní prvky pro děti. Zastavte se tady a chvilku nechte vyřádit děti. V dálce už možná ucítíte vůni oběda, protože naším cílem v Rapoticích je restaurace U Rambousků, kde si po zasloužené procházce dopřejeme vydatný oběd a odpočinek. Čepují tady vyhlášené Dalešické pivo.

Po občerstvení už to bude jen kousek na nádraží v Rapoticích, odkud se s plnými žaludky a spoustou zážitků vydáme zpět domů.