Budišov u Třebíče

Výlet vlakem do Budišova: Zámek plný pokladů, klidný park a historický kostel

Chcete se vydat na výlet plný historie, přírody a zajímavých expozic? Pak se vydejte vlakem do Budišova! Malebný městys na Vysočině nabízí ideální kombinaci pro aktivní odpočinek i kulturní poznání.

Do Budišova se snadno dostanete vlakem, leží na lokálce ze Studence do Křižanova. Po příjezdu na nádraží se vydáte přímo k místní dominantě – zámku Budišov. Už z dálky uvidíte jeho majestátní siluetu, která napovídá o bohaté minulosti tohoto místa. Cesta od nádraží k zámku je příjemná a dobře značená.

Zámek Budišov: Dvě prohlídkové trasy plné umění a přírody

Zámek Budišov je domovem depozitáře přírodovědných oddělení Moravského zemského muzea a nabízí veřejnosti dvě zajímavé prohlídkové trasy.

První trasa se zaměřuje na zoologickou expozici. Můžete se těšit na fascinující sbírky vycpaných ptáků, savců, ryb i obojživelníků. Tyto exponáty představují nejen nejstarší kolekce muzea, ale i zajímavé trofeje z loveckých výprav do exotických koutů světa, jako je Afrika, Asie nebo Kanada. Uvidíte zde i novější přírůstky, například z Kuby nebo Jižní Ameriky. Je to skvělá příležitost vidět zblízka zvířata, která byste běžně nepotkali.

Druhá trasa vás zavede do historických interiérů zámku, kde si prohlédnete obrazárnu, zámeckou kapli a expozici užitého umění. Zde objevíte cenné sbírky uměleckých děl a předmětů, které vypovídají o životě šlechty a uměleckých trendech minulých staletí.

Zámecký park: Oáza klidu a krásy

Kolem zámku se rozprostírá rozlehlý zámecký park, který je ideálním místem pro relaxaci a procházku po prohlídce expozic. Park je pečlivě udržovaný a láká k posezení na lavičkách nebo k nenáročné procházce mezi vzrostlými stromy a zelenými plochami. Je to perfektní místo, kde můžete nabrat síly před další částí výletu.  Z kdysi rozsáhlé sochařské výzdoby se do dnešních dnů dochovala dvojice sfing u horního rybníka.

Kostel sv. Gottharda a Nanebevzetí Panny Marie

Nedaleko zámku a zámeckého parku najdete také kostel sv. Gottharda a Nanebevzetí Panny Marie. Kostel s bohatou historií, jehož kořeny sahají až do 13. století je architektonicky zajímavou stavbou. Během staletí prošel mnoha přestavbami, které mu vtiskly dnešní podobu.

Na věži kostela se nachází korouhev, která je největší otočnou korouhví v Nejen v Česku, ale také druhá největší v Evropě. Větší mají už jen ve španělské Seville. Věž kostela je navíc přístupná v letních měsících pro veřejnost. Pokud se rozhodnete vystoupat nahoru, budete odměněni nádherným výhledem na Budišov a jeho okolí.

Sochařská výzdoba, galerie pod širým nebem

Kromě zámeckých prostor se cenné sochařské práce nacházejí přímo v ulicích a na náměstí městyse Budišova, čímž vytvářejí jakousi "živou galerii" pod širým nebem. Tyto skulptury často pocházejí z barokního období a svědčí o umělecké úrovni a zbožnosti tehdejších obyvatel.

Nedaleko zámku můžete obdivovat sousoší Svaté rodiny od Alexandra Jelínka. Na křižovatce směrem do Hodova se pak nachází další významné dílo tohoto velkomeziříčského sochaře – barokní sousoší svatého Václava se dvěma anděly zhotovené v roce 1730. Na zdobeném podstavci tohoto sousoší je navíc umístěn reliéf s vyobrazením svatého Jana Nepomuckého. U pomníku obětem válek naleznete další pozoruhodné sochy: svatého Jana Nepomuckého, svatého Josefa a sloup Nejsvětější Trojice, které vytvořil sochař Štěpán Pagan. Přímo u kostela stojí Mariánský sloup, symbol zbožnosti. V jeho blízkosti je pak k vidění smírčí kámen a historická kamenná křtitelnice, které svědčí o dávné minulosti.

Procházka Budišovem s otevřenýma očima vám umožní objevit tyto skryté umělecké poklady, které vyprávějí příběhy o víře, historii a řemeslné dovednosti. Všímejte si, jak jsou sochy zakomponovány do veřejného prostoru a jak dotvářejí celkový ráz městyse.