Jemnice

Z Jemnice do Police a za mlýny na Želetavce

Jemnice-Radotice-Police-Klásův a Rajmundský mlýn-Dešov-Dobrá Voda-Slavíkovice-Jemnice

Délka trasy: 29 km


Výškový profil Jemnice

Popis trasy:

Cyklovýlet zahájíme v jednom z nejstarších měst na Moravě, v Jemnici. Zajímavý je například zámek s rozsáhlým parkem (21 ha), židovský hřbitov, jehož nejstarší dochované náhrobky pochází z konce 17. století či gotický kostel sv. Víta, pod kterým se nachází podzemní prostory.

Z Jemnice se vydáme směrem na Radotice podél řeky Želetavky. Po pravé straně budeme míjet Týnický mlýn a přímo v Radoticích místní kapličku. Poté dorazíme do Police, kde vás jistě zaujme Zámek Police. Zámek vznikl renesanční přestavbou původní tvrze koncem 16. století a později byl upraven barokně. Zámek s věží obklopuje také park. Od roku 2017 je v zámku otevřeno muzeum našich letců v RAF. Jedná se o jedinou expozici tohoto druhu v ČR.

Dále se vydáme údolím řeky Želetavky, kde se nachází množství vodních mlýnů. Nejdříve to bude Bahnův Mlýn, poté při krátké zajížďce Kláskův a Mácův Mlýn.

Při cestě na Dešov pak uvidíme ještě Rajmundský Mlýn. Nenáročným terénem se poté dostaneme přes Malý Dešov kolem kapličky až do Dešova. Zde se nachází Vesnická památková rezervace. Soubor dešovských domů představuje typické lidové stavitelství jihozápadní Moravy.

Z Dešova se vydáme kolem rybníku Moltašák přes obec Hornice, Dobrá Voda a Slavíkovice zpět do Jemnice. V Dobré Vodě se nachází Vodní kaple, která je poutním místem, kam se sjíždějí věřící z celého okolí kvůli léčebným účinkům.