Kamenná, Pyšel

Z Kamenné do Pyšela

Vydejte se na výlet do okolí Kamenné, kde najdete velké množství kolomazných kamenů. Žlutá turistická značka vás zavede ke kapli, která se měla stát poutním místem. 

Obec Kamenná na jihovýchodě Třebíčska dělá čest svému jménu. Krajina je tu poseta balvany a uskupeními na polích, lukách a v lesích. Výlet začneme na rozcestí nad Kamennou, kam nás zavede žlutá turistická značka.

 

U rozcestníku odbočíme vlevo a po polní cestě dojdeme k lesu. V okolí Kamenné se stále těží kámen. V minulosti si kameníci na jednom z kamenů vyrobili sluneční hodiny, aby měli přehled o čase. Jsou na nich pouze dvě rysky, jedna ukazovala poledne a druhá konec práce, což bylo ve čtyři hodiny odpoledne. 

V lesích u vesnice je několik podobných plochých kamenů s otvorem uprostřed. Jedná se o kolomazné kameny, na kterých se vyráběla kolomaz používaná na mazání dřevěných částí povozů. 

Kameny různých tvarů, velikostí a podob daly vzniknout řadě pověstí. Nedaleko kolomazného kamene narazíte na balvan s vysezeným otcorem. Podle pověsti se tady usadil čert, který odsud pozoroval okolí. S čertem se smluvil sedlák Kláta, který záviděl svému sousedovi hezká pole. Čert na ně měl nanosit za jedinou noc  kameny a tím pole znehodnotit. Kláta mu za to slíbil duši, jenže do pekla se mu nechtělo a tak čerta převezl. Když nesl poslední kámen, sedlák vytáhl z pytle kohouta, ten zakokrhal a čert tak svůj úkol nedokončil. Ze vzteku z prohrané sázky praštil kamenem o zem a zanechal na něm otisk pařátů. Kámen najdete u silnice na Budišov. Říká se mu Čertova ruka

Od kamene se vrátíme přes louku k rozcestníku a po žluté pokračujeme do Pyšela. Místní nechali u cesty postavit zvoničku a čtyři kameny osazené kovem symbolizují zimní a letní slunovrat a jarní a podzimní rovnodennost. Z kopce nad jarní rovnodenností spatříme kostel sv. Barbory v Pyšeli. Nejstarší stavbou je však původní tvrz. Na kopci nad vesnicí měla na konci 19. století dvě děcvčátka spatřit Pannu Marii. Zjevení se několikrát opakovalo a na místo začali proudit poutníci. V roce  1893 zde vznikla dřevěná kaplička, přestavěná do dnešní podoby v roce 1935. Pod kaplí Panny Marie je v lese malá jeskyně s kaplí Panny Marie Lurdské. Do Kamenné se můžeme vrátit stejnou cestou nebo pokračovat po žluté do Studence, odkud nás zaveze vlak do Budišova a z něj můžeme zpět po silnici do Kamenné. 

Soubory ke stažení

Mapa