Hrotovice

Za historií i krásami údolí řeky Jihlavy

Cyklovýlet č.3

Cyklovýlet z Hrotovic přes Mstěnice, Rouchovany, Dukovany, Skryjský mlýn a Dalešice zpět do Hrotovic.

Délka trasy: 32 km


výškový profil1

Popis trasy:

Trasu začneme ve městě Hrotovice, které se nachází 20 km od Třebíče na jižním okraji Českomoravské vrchoviny. Dominantu města tvoří zámek, který byl v první třetině 18. století přestavěn a barokně upraven. Nejstarší stavbou v Hrotovicích je původně románský kostel sv. Vavřince, který byl v polovině 14. století goticky přestavěn a ve druhé polovině 17. století upraven barokně.

Vydáme se po cestě směrem na Rouchovany. Po cestě můžeme vidět zříceniny hrádku Mstěnice, který se nachází v okolí zaniklé středověké vsi Mstěnice. Nálezy dokládající osídlení území Mstěnic jsou z 10. století, byla zde nalezena ale i keramika datovaná už od 8. století.

Rouchovany pak nabízí odpočinek na koupališti, které je součástí kempu Rouchovany. Během sezóny si zde můžete zapůjčit lodičku nebo šlapadlo.

Poté se vydáme směrem na Dukovany. Míjet budeme rybník Olešná, až se dostaneme do blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Zde můžete navštívit moderní informační centrum, které přibližuje bezpečný provoz i otázky jaderné energetiky. Přímo v Dukovanech můžete obdivovat opravený zámek.

Poté se vydáme po Pivovarské cyklostezce, která z velké části vede kolem vodní nádrže Mohelno. Cestou budeme míjet například zříceninu hradu Rabštejn nebo Skryjský mlýn, až dojedeme do Dalešic. Milovníci piva jistě ocení místní pivovar s muzeem rakousko-uherského pivovarnictví. V areálu dalešického pivovaru se natáčel oblíbený film Postřižiny.

Poté se kolem zámku Dalešice vrátíme zpět do Hrotovic.

 


Tipy

 

Kde se ubytovat a občerstvit  Ubytování a Gastro na Třebíčsku

Další cyklo výlety  Cyklovýlety na Třebíčsku