Za mariánským poutním místem v Přibyslavicích a krásami údolí řeky Jihlavy
Železniční stanice Okříšky-Přibyslavice-údolí řeky Jihlavy-Číchov
Výchozí místo: železniční stanice Okříšky
Cílové místo: železniční zastávka Číchov
Značení: polní cesta bez značení, červená turistická značka
Délka: 10 km
Chcete se vydat na příjemný výlet, který spojí krásu přírody Vysočiny s bohatou historií a duchovním rozměrem? Pak se vydejte vlakem do Okříšek. Okříšky mají přímé vlakové spojení s Brnem a Českými Budějovicemi. Na tamním nádraží náš výlet začne, a odtud se pak vydáme malebnou krajinou, navštívíme významné mariánské poutní místo v Přibyslavicích a projdeme se nádherným údolím řeky Jihlavy.
Cesta z Okříšek s výhledy
Z nádraží v Okříškách se nejprve vydáme podél trati, a to ne ledajakou cestou! Budeme míjet vysílač, který se tyčí nad krajinou a slouží jako skvělý orientační bod. Od vysílače se vám naskytne nádherný výhled do širokého okolí, a to včetně pohledu na vzdálené vrcholky a údolí. Už odsud, shora, si můžete všimnout kostela v Přibyslavicích, který bude naším dalším cílem. Tato úvodní část cesty je poklidná a nabídne vám první, ale zato působivé, pohledy na okolní venkovskou krajinu.
Přibyslavice: Dvojkostel a mariánská tradice
Po příchodu do Přibyslavic se naše pozornost obrátí k unikátnímu mariánskému poutnímu místu. Přibyslavice jsou výjimečné tím, že se zde nachází takzvaný dvojkostel. Setkáte se zde s dominantním kostelem Navštívení Panny Marie, který je hlavním poutním místem a láká věřící i turisty z širokého okolí. Hned vedle něj stojí menší, ale neméně zajímavý kostel svaté Anny. Toto neobvyklé uspořádání dvou kostelů těsně vedle sebe je v České republice poměrně vzácné a činí z Přibyslavic architektonicky zajímavou zastávku.
Kostel Navštívení Panny Marie má bohatou historii, jejíž kořeny sahají až do středověku. Zdejší mariánská tradice je spojená s mnoha příběhy o zázracích a uzdraveních, které přitahovaly poutníky po staletí. Zdejší klidná atmosféra a duchovní náboj vás jistě osloví. Kostel svaté Anny pak doplňuje celou kompozici a nabízí další pohled na historii a vývoj zdejšího sakrálního stavitelství. Určitě si prohlédněte oba kostely, každý z nich má svou vlastní, specifickou atmosféru a příběh.
Údolím řeky Jihlavy do Číchova
Z Přibyslavic budeme pokračovat po červené turistické značce, která nás povede malebným údolím řeky Jihlavy až do Číchova. Poté co přejdeme řeku u Kratochvílova mostu, uděláme si malou odbočku k místu, kterému se říká U spáleného mostu. Železniční trať tady překonával dřevěný most. Dřevěný most nad železniční tratí byl zničen v roce 1951 požárem od jiskry z vlaku. Následně byl postaven nový. Zanedlouho byl však znovu poškozen a pak definitivně strhnut v roce 1953. Údolí Jihlavy je známé svou nespoutanou přírodou, impozantními skalními útvary, které se zvedají nad řekou, a jejími malebnými meandry. Cesta je velmi příjemná, s občasnými mírnými stoupáními a klesáními, a nabídne vám řadu krásných výhledů na divokou řeku a okolní lesy. Během procházky si můžete vychutnat čerstvý vzduch, zvuky přírody a třeba i pozorovat místní faunu a flóru.
Návrat vlakem
Po dobytí Číchova se pak opět pohodlně vrátíme vlakem zpět do Okříšek, odkud jste vyrazili, nebo můžete pokračovat dál dle vašich plánů. Železniční zastávka v Číchově je dobře dostupná z centra obce.