Dvanáct jarních tipů na výlety

Jaro je tady, přinášíme vám dvanáct tipů na výlety na Třebíčsku. Přijměte pozvání do přírody, navštivte památky, kozí farmu nebo další zajímavá místa na jihozápadní Moravě.

Poslové jara na Třebíčsku – koniklece

Když začnou kvést na Třebíčsku koniklece, znamená to definitivní konec zimy. Drobné fialové kvítky každoročně rozkvétají na několika místech. Křehká krása konikleců potěší každého milovníka květin. Na více místech kvete koniklec luční, jenom na jednom koniklec luční. A kam za konikleci? Dvě lokality najdete nedaleko Třebíče, za třetí musíte k Náměšti nad Oslavou. Vydejte se z Třebíče po modré turistické značce, která vás dovede do cíle. Hned za Třebíčí minete vodní nádrž Lubí a před Ptáčovem budete procházet kolem rybníků, významné přírodní lokality, která je hnízdištěm ptáků. Za Ptáčovem uvidíte první cíl – přírodní památku Ptáčovský kopeček, jedno ze dvou míst u Třebíče, kde roste koniklec velkokvětý. Ke kopečku musíte trochu odbočit z modré značky. Jakmile se na ni vrátíte pokračujte do Trnavy. U Trnavy začíná typická krajina severozápadní části Třebíčska – roztroušené ostrůvky s balvany a borovicemi. Druhým místem, kde kvetou koniklece velkokvěté je Přírodní památka Kobylinec. V případě, že se rozhodnete pokračovat po modré značce dále, můžete zakončit putování v Budišově. Vlakem se vrátíte do Třebíče. Návštěvu Přírodní památky Špilberk spojte s návštěvou rozhledny Ocmanice. Z Náměště se vydejte po zelené turistické značce.

Jedinou lokalitou, kde kvete koniklec černající na Třebíčsku je Přírodní památka Klučovský kopec, V jeho blízkosti je žlutou značkou vyznačený Okruh Václava Vlastníka – pěší okruh v délce 50 km v okolí Třebíče.

 

Blatná hráz – bělozelený koberec v údolí Šebkovického potoka

Na Vysočině se nachází několik bledulišť, jedno z nich také na Třebíčsku. Nedaleko Želetavy rozkvétají každé jaro stovky chráněných bledulí jarní. Výlet se vyplatí spojit s procházkou na nejvyšší vrchol Třebíčska – horu Mařenku. Na jejím vrcholu najdete rozhlednu stejného jména. Z vyhlídkové plošiny se vám otevře výhled do dalekého okolí a při dobré viditelnosti na vrcholky rakouských Alp. Když si trasu prodloužíte do Dašova, můžete navštívit mlýn s expozicí mlynářství. Statečná dívka, po které je pojmenovaná nedaleká hora, pocházela právě z mlýna v Dašově.

 

Údolí Rokytné

Lokalitu se sněženkami najdete nedaleko Příštpa. Údolím vede žlutá turistická značka. Než přijdete do Přírodní rezervace Jedlový les a údolí Rokytné zastavte se u skály Justýnka. Skála dostala své jméno po dívce, která v době třicetileté války prchala před vojákem a ze skály se zřítila. Když se vydáte z Příštpa zpět po žluté proti proudu Rokytné ocitnete se v pohádce. Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou je opravdu jako z pohádky. Můžete se toulat jeho parkem a kochat se pohledem na mohutný areál. Na komín v bývalém lihovaru se i letos vrátili čápi.

 

Přírodní rezervace Opatovské zákopy

Nachází se zde jedny z posledních zrašelinělých a pravidelně kosených luk v okolí. Nejvlhčí místa zarůstají vrbinami, ostřicovo-mechovými společenstvy. Roste zde rosnatka okrouhlolistá, všivec ladní, zábělník bahenní a prstnatec májový. Prstnatec májový roste na několika místech Třebíčska. Pokud se vydáte k Opatovu spojte putování i s výletem ke Zlatomlýnskému vodopádu.

 

Sakrální stavby na Jemnicku

 Na Jemnicku můžete obdivovat několik staveb zednického mistra Matyáše Kirchmayera. Pocházel z Kdousova. Monumentální barokní jednolodní kostel je dominantou širokého okolí. S farou a sýpkou tvoří ucelený areál. Nedaleko Kdousova jsou dvě poutní místa, Jedno z nich je ukryto v Hájku nad obcí Kostníky směrem k Polici. Kostel pochází z přelomu 17. a 18. století a náleží k němu starý hřbitov s empírovými náhrobky a kaple z 19. století.Na druhou stranu v Dobré Vodě je kaplička se studánkou, která má  léčivé účinky. Dobrá Voda bývala významným mariánským poutním místem.Poslední Kiechmayerův kostel je v obci Slavíkovice. Kirchmayer nestavěl pouze křesťanské kostely, je autorem synagogy v Polici, výjimečně zachovalé venkovské stavby. Můžete ji navštívit celoročně.

 

Za legendárními Postřižinami do Dalešic

 Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Pivovar v Dalešicích obnovil tradici vaření zlatavého moku před dvaceti lety. V pivovaru se natáčely Postřižiny. Ochutnáte tady nejen pivo a místní kuchyni, ve staré části pivovaru je Muzeum Rakousko-uherského pivovarnictví. Oblíbené jsou také prohlídky s ochutnávkou. Okolí Dalešic je jako stvořené pro cyklovýlety. Nasedněte na kolo a prozkoumejte okolí jedné z nejkrásnějších přehrad u nás – vodní nádrže Dalešice.

 

Údolí řeky Jihlavy

Nejen koniklec velkokvětý, ale také vstavač kukačka, kvetou nedaleko Lhánic. Fialové kvítky této orchideje jsou pastvou pro oči. Nedaleko rozkvétá třešňový sad. Celá lokalita se nachází nedaleko údolí řeky Jihlavy. Červená turistická značka vás zavede na vyhlídky Baby, Velká skála nebo Velký kačer.

 

Naučná stezka Jinošovské studánky

 Stezka vás provede malebnou krajinou bývalé Jindřichovské obory s 9 studánkami, o které se dlouhodobě a pečlivě starají místní obyvatelé. U každé studánky se nachází dřevěný přístřešek nebo místo k posezení. V samotném Jinošově neopomeňte oboru. Nachází se v ní několik drobných staveb a chovají se v ní daňci.

 

Kozí farma Ratibořice

 Na jaře se rodí všechna možná mláďata. V Ratibořicích u Jaroměřic nad Rokytnou najdete kozí farmu. Můžete ji navštívit každou sobotu odpoledne, prohlédnout si stáje a vychutnat si zákusky z kozího mléka v kavárně. Farmu potkáte také na různých trzích a jarmarcích nejen na Třebíčsku.

 

Dvacet let na UNESCO

Památky v Třebíči oslavily nedávno dvacáté výročí zápisu na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví. 3. července 2003 byla zapsána bazilika sv. Prokopa společně s židovskou čtvrtí se hřbitovem zapsána mezi památky UNESCO. V roce 2018 došlo k rozšíření zápisu na areál bývalého benediktinského kláštera, dnešního zámeckého areálu. Památky můžete navštívit celoročně, v hlavní sezoně se můžete těšit na kostýmované prohlídky, středověké tance, šermíře, pravidelné festivaly a mnoho dalšího.

 

 Masné krámy Moravské Budějovice

 Je málo měst, kde zůstaly zachovány masné krámy ve své původní podobě. Jedním z nich jsou Moravské Budějovice, Masní krámy v současném místě vznikly v polovině 19. století. Expozice venkovských řemesel je součástí Muzea Moravské Budějovice, kde si můžete vybrat ze dvou expozic.

 

Selfie z jarního Třebíčska

Objevte jedinečná místa Třebíčska. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Dvanáct nejkrásnějších z nich čeká na vaše objevení třeba teď na jaře.  Podělte se o své zážitky s ostatními. Označuj @destinacetrebicsko a #selfiemista #instatrebicsko. Do 31. října 2024 probíhá soutěž o rodinný den v Outdoor resortu Březová.