Valeč

Zámek Valeč

Zámek v současnosti poskytuje ubytování v moderních i historických pokojích a nabízí reprezentativní prostory pro pořádání různých společenských akcí. 

Celoročně je k dispozici rozsáhlé wellness s devíti saunami, venkovními a vnitřními vyhřívanými bazény a whirpooly a dále relaxační zóny a fitness centrum. Pro sportovní vyžití se nabízí tenisové kurty, segway, horská kola, lukostřelba a další. Zájemci se mohou objednat i na prohlídku zámku, který je kompletně rekonstruován. 

Z historie

Zámek postavil před rokem 1534 Smil Osovský z Doubravice. Po roce 1785, za rodiny Hessů, ztratil valečský zámek svou rezidenční funkci a byl posléze upraven na kanceláře, byty úředníků a lihovar. Roku 1882 se novým vlastníkem stal pivovarník Antonín Dreher. Za něho Dalešice s Valčí a Slavěticemi tvořily zvláštní statek, který byl v roce 1921 zapsán Československému státu. Když v roce 1953 udělalo zemědělské družstvo z valečského zámku sklad zeleniny a stáje, zdálo se, že je osud této historické stavby zpečetěn. O dvacet let později sice začal místní národní výbor s rekonstrukcí, ale ta byla zastavena v roce 1989. 

V roce 1991 byl zámek ve značně zdevastovaném stavu vrácen původním majitelům – Malíkovým. Ti na jeho opravu neměli finanční prostředky, a proto se mnoho let snažili zámek prodat. Mezitím stavba dále chátrala. Naději na záchranu dostal zámek až v roce 2008, kdy jej koupil valečský patriot Bronislav Vala. Ten ze zámku vybudoval wellness hotel s konferenčními prostorami. 

Všechny informace najdete na webu www.hotel-valec.cz.