třebíč

Třebíčský Machzor

Třebíčský Machzor je hra ze série Skrytých příběhů.  Tato pátrací hra baví děti i dospělé a poskytuje tak skvělou příležitost pro společnou týmovou aktivitu. Trasa vede přes židovské město, pak podél řeky na Masarykovu vyhlídku a na vrch Hrádek. Přes lesopark Hrádek vás dovede k židovskému hřbitovu a pak zpět do židovského města. Trasa končí u Zadní synagogy. Trasa je dlouhá 2,5 km.

Kudy půjdete

Start 1. Žerotínovo náměstí – 2. Rabínský dům v židovské čtvrti – 3. Židovská škola na ul. Blahoslavova – 4. Subakova koželužna – 5. Rozcestník u lávky za Poštou (Hasskova zahrada) – 6. Bašta na Hrádku – 7. Židovský hřbitov – 8. Krankenhaus – cíl 9.  Zadní synagoga.

Na mapě trasy jsou tato zastavení očíslována a vyplatí se toto pořadí dodržovat, protože každý příběh má svou logiku a nejlépe mu porozumíte, když pořadí jednotlivých částí vyprávění dodržíte. Na druhou stranu můžete misi dokončit, i když půjdete na přeskáčku, nebo některé zastavení vynecháte. Celou trasou vás doprovází text příběhu, který si můžete přečíst nebo dokonce si jej můžete pustit přes audiozáznam příběhu v chytrém telefonu. Jak už bylo zmíněno, jedná se o hru zábavnou a vzdělávací - na každém zastavení vás čeká úkol či rébus k vyřešení a díky správným odpovědím získáváte zlaté mince do celkové hodnocení. Na konci trasy si můžete v Třebíči udělat společnou fotku s Issacem.

A co k tomu potřebujete? Pohodlné boty a chytrý telefon s aplikací Skryté příběhy, kterou si stáhnete zdarma na Google Play a iTunes. V týmu stačí mít jeden chytrý telefon s dostatečně nabitou baterií. Ideální je, když si ještě před startem hry stáhnete balíček dat zahrnující instrukce (audio) a off-line mapu města k trase Třebíčský Machzor. A nyní se můžeme vydat na cestu s malým Isaacem, který pátrá spolu s rabínem Joachimem Pollakem po ztracených starých židovských knihách.

 

Třebíčský machzor

Třebíčský Machzor byl prozkoumán a dnes je ve sbírkách Židovského muzea v Praze. Dochovala se jeho podstatná část, obsahující sváteční modlitby na celý rok. Rabín Pollak vedl místní židovskou obec po celých dlouhých 51 let. Je pohřben na židovském hřbitově a oslavný epitaf na jeho náhrobku nám říká, že rabín ani zemřít nemohl, neboť dál bude ve vzpomínkách a jeho zbožné skutky budou patrné ještě po generace. Přesné okolnosti nalezení Machzoru nejsou zaznamenány. Ví se jen to, že ho ve svém novém domě nalezl místní kovář. Issac Silberstein je skutečný člověk, ale žil v jiném období a jeho jméno je vypůjčeno, aby se příběh trochu zpřístupnil.