Třebíč

Zadní synagoga v Třebíči

Zadní synagoga v třebíčské židovské čtvrti je veřejnosti přístupná a nachází se zde Turistické informační centrum. Synagoga pochází z pozdně renesančního období, byla postavena kolem roku 1669. Zdobí ji unikátní nástěnné malby z počátku 18. století, které zahrnují ornamenty, rostliny i hebrejské liturgické texty. Tato výmalba ji řadí k nejstarší dochované na Moravě. Průvodce vás provede synagogou a ukáže řadu cenných předmětů používaných v občanském i náboženském životě zaniklé židovské komunity. Za vidění stojí model židovské čtvrti v měřítku 1:100 zachycující podobu čtvrti v roce 1850.

Ženská galerie a dům Seligmanna Bauera

Rozšíření ženské galerie proběhlo v první polovině 19. století. Na ženskou galerii se vcházelo po schodišti, které se po přistavění domu Seligmanna Bauera stalo součástí domu. A právě v domě Seligmanna Bauera, který je těsně vedle synagogy můžete doslova nakouknout do ložnice a kuchyně i na dvorek tehdejších obyvatelů. 

 

Pohnutý osud Zadní synagogy ve 20. století

Bohoslužby se tu konaly do 20. let 20. století, pak zde byl zřízen sklad firmy Subak a synové, kteří se zabývali koželužnictvím. Od 50. let sloužila synagoga jako sklad zeleniny, hlavně brambor, pro Národní podnik Zelenina. Rekonstrukce synagogy probíhala od roku 1988 do roku 1997.

 

Prohlídkové okruhy

  • Zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera
  • Okruh I - Zadní synagoga, Dům Seligmanna Bauera, procházka čtvrtí se zastavením u nejzajímavějších objektů
  • Okruh II - Zadní synagoga, Dům Seligmanna Bauera, procházka čtvrtí se zastavením u nejzajímavějších objektů, židovský hřbitov

Okruh I a II na objednání minimálně dva dny dopředu.

 

Kontakt:

tel.: +420 568 610 023

e-mail: infosynagoga@mkstrebic.cz

Více informací o prohlídkách a cenách vstupného zde