Třebíč

Židovská čtvrť v Třebíči

Třebíčská židovská čtvrť si vás získá svojí neopakovatelnou atmosférou. Navštivte ji třeba ve dnech, kdy v jejích ulicích probíhá Oživené židovské město nebo festival židovské kultury Šamajim. Anebo jen tak, když budete mít náladu na pěknou procházku – třebíčské památky za to stojí!

Židovské sídliště v Třebíči existovalo prokazatelně již v roce 1338. Dnes je jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památkou UNESCO mimo území Izraele.

 

Židovskou čtvrť tvoří soubor asi sta dochovaných domů včetně židovských institucí, jako jsou radnice, rabinát, chudobinec, nemocnice, škola a dvě synagogy. Přední synagoga na Tichém náměstí slouží dnes jako modlitebna Československé církve husitské. Za návštěvu rozhodně stojí Zadní synagoga z roku 1669 s interiérovou barokní výmalbou. Liturgické texty a barevné florescentní motivy ji řadí k nejkrásnějším na Moravě. Dnes slouží k pořádání prohlídek pro veřejnost, výstav, koncertů apod. Na ženské galerii si můžete prohlédnout výstavu židovské kultury s řadou cenných předmětů používaných v občanském i náboženském životě zaniklé židovské komunity. V sousedství synagogy byl před rokem 1798 vystavěn Dům Seligmanna Bauera, po rozsáhlé rekonstrukci upravený na expozici židovského bydlení. 

 

Nezapomenutelné zážitky chutí, vůní i mysli

Co by to bylo za výlet bez dobré kávy a něčeho sladkého? V židovské čtvrti si zajisté s rodinou i přáteli vychutnáte nejen kávu dle svého výběru, ale také neodoláte domácím zákuskům, zmrzlině, židovskému cukroví nebo neskonale vonícímu chlebu, který se peče v jednom ze starých židovských domů. Na opačné straně stejné ulice si můžete posedět v baru, kde podávají jedinečnou českou whisky. Dozrává v sudech přímo vedle návštěvníků. Milovníci vína si také přijdou na své. Už jste ochutnali košer víno? Chcete-li proložit poznání se zábavou, navštivte třebíčskou Mozkohernu

V židovské čtvrti přímo v Zadní synagoze najdete jedno ze tří třebíčských turistických infocenter.

 

Tipy

  • Oživené židovské město - vždy v červenci. Dobové kostýmy, prohlídky, ochutnávky, hudba a mnohem více.
  • Šamajim - festival židovské kultury v Třebíči. Letos se konal na přelomu července a srpna pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice.
  • Prohlídka domu Seligmanna Bauera. Podívejte se na do autentického židovského bytu a poznejte, jak žili, vařili, spali.
  • Skryté příběhy (Třebíčský Machzor) - Trasa vede přes židovské město, pak podél řeky na Masarykovu vyhlídku a na vrch Hrádek. Přes lesopark vás dovede k židovskému hřbitovu a pak zpět do židovského města. Trasa končí u synagogy Malý Isaac pátrá spolu s rabínem Pollakem po ztracených starých židovských knihách. Přidejte se k němu. Délka: 2,5 km, celkem 9 zastavení.