Třebíč

Židovská čtvrť

Třebíčská židovská čtvrť: místo s neopakovatelnou atmosférou

Židovské sídliště v Třebíči (na Podklášteří) existovalo prokazatelně již v roce 1338. Dnes je jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památkou Unesco mimo území Izraele.

Třebíčská židovská čtvrť přiláká každý rok tisíce návštěvníků z celého světa a právem. Jde o magické místo, kde staré příběhy nejsou zapomenuty. V úzkých uličkách lze snadno zaslechnout staré židovské písně a otevřete-li svoji mysl, možná potkáte i starého, rozvážného rabína s jeho letitou moudrostí. V třebíčské židovské čtvrti můžete přemýšlet nad všemi zákoutími lidských dějin, těmi temnými i radostnými.

Třebíčská židovská čtvrť si vás získá svojí neopakovatelnou atmosférou. Navštivte ji – třeba ve dnech, kdy v jejích ulicích probíhá Oživené židovské město nebo festival židovské kultury Šamajim. Anebo jen tak, když budete mít náladu na pěknou procházku – třebíčské památky za to stojí!

Třebíčská židovská čtvrť - podrobnější informace

Informace pro návštěvníky (prohlídky, vstupné, otevírací doba) zde»»


Nenechte si ujít:

  • Oživené židovské město - vždy v červenci. Dobové kostýmy, prohlídky, ochutnávky, hudba a mnohem více.
  • Šamajim - festival židovské kultury v Třebíči. Letos se konal na přelomu července a srpna pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice.
  • Prohlídka domu Seligmanna Bauera. Podívejte se na do autentického židovského bytu a poznejte, jak žili, vařili, spali.

Třebíč: A city where Jewish and Christian culture peacefully coexisted

Central Europe abounded in thriving Jewish communities for many centuries. They were frequently a target of official discrimination and had to try very hard to carve out their place in societies that were often hostile to their culture and religion. But there are many examples of peaceful coexistence of the Jewish diaspora in the predominantly Catholic Czechia. One of them can be found in the heart of the Highlands region.

Whole arcticle with pictures you can see here»»