Třebíč

Bazilika svatého Prokopa

Románsko-gotická bazilika sv. Prokopa patří ke klenotům evropského stavitelství. V roce 2003 byla zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

Bazilika, původně zasvěcená Panně Marii, byla budována od 30. let 13. století jako součást benediktinského kláštera, založeného v roce 1101. Kostel byl postaven stavební hutí v románském slohu s prvky gotiky. Stavba byla poškozena při obléhání Třebíče vojsky uherského krále Matyáše Korvína v roce 1468 a více než 200 let sloužila světským účelům. Noví majitelé ji využívali např. jako sýpky, skladiště, konírny nebo pivovar. Obnova, realizovaná v letech 1725-1731, byla svěřena českému staviteli Františku Maxmiliánu Kaňkovi. Bazilika byla také nově zasvěcena sv. Prokopovi.

Kontakt:

TIC Bazilika

Zámek 1, 674 01 Třebíč

Telefon: +420 568 610 022

E-mail: infobazilika@mkstrebic.cz

Web: www.visittrebic.eu


Mohlo by vás zajímat:

Virtuální prohlídka baziliky sv. Prokopa.

Virtuální prohlídka interiéru.

Bohoslužby v bazilice.

Reportáž o unikátních architektonických prvcích v bazilice.


Bazilika sv. Prokopa ve filmech

  • Hlas pro římského krále - film o Karlu IV. (2016)
  • Jan Hus - tří dílná série k výročí upálení Jana Husa (uvedla Česká televize 2015)
  • Ztracená brána - mysteriózní film (2012)
  • Národní klenoty - dokumentární (2011)
  • Četnické humoresky - seriál (1997)
  • Markétka Lazarová - František Vláčil (1967)


Ubytování
HTK Penzion
Třebíč

HTK Penzion

Horácký tenisový klub Třebíč Vám nabízí možnost ubytování ve svém PENZIONU TENIS HTK s kapacitou obsazenosti max. 26 osob. K dispozici je celkem 6 dvoulůžkových pokojů a 2 apartmány, které mohou být díky své variabilitě použity jako pokoje s manželskou postelí nebo dvěma oddělenými postelemi. Celková plocha pokoje je 20m2, celková plocha apartmánu je 27m2. Součástí je i společenská místnost. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu s WC, TV, klimatizaci a bezplatné WiFi.

Hotel U Černého orla
Třebíč

Hotel U Černého orla

Hotel U Černého orla disponuje dvaceti luxusními pokoji s celkovou kapacitou padesáti lůžek. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu s vanou nebo sprchou a toaletu. Pokoje jsou vybaveny televizorem se satelitním příjmem, telefonem s přímou volbou, minibarem a trezorem. V celém hotelu je k dispozici kvalitní Wi-Fi připojení.

Hotel Kocour
Třebíč

Hotel Kocour

Okouzlující butikový hotel se nachází na severním břehu řeky Jihlavy v historicky významné židovské čtvrti zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.
Umístění historické budovy Hotelu Kocour vám nabízí možnost procházet se blízkými úzkými uličkami a průchody, které se datují do středověku.

Hotel Atom
Třebíč

Hotel Atom

Hotel ATOM Třebíč nabízí ubytování v jednolůžkových až čtyřlůžkových pokojích i nadstandardních apartmánech. 

EA Hotel Joseph1699****
Třebíč

EA Hotel Joseph1699****

Hotel Joseph 1699 je rodinný hotel v Třebíči, poskytující ubytování na Vysočině uprostřed židovské čtvrti v centru města, zařazené do památek kulturního dědictví UNESCO.

Apartmány u Synagogy - Třebíč
Třebíč

Apartmány u Synagogy - Třebíč

Stylové ubytování v typickém židovském domě.  Apartmány se nachází v blízkosti centra města Třebíče, v památkové zóně UNESCO a v pěším dosahu k Bazilice sv. Prokopa, Synagoze, Židovskému hřbitovu a jiným památkám.