ROZHLEDNY

Městská věž Třebíč
Třebíč

Městská věž Třebíč

Nejvyšší dominanta města Třebíče stojí u kostela sv. Martina. Její historie sahá k roku 1335 a je spojena s markrabětem Karlem, pozdějším českým králem a římským císařem Karlem IV., který Třebíči povolil řídit se normou městského práva.

Ocmanická rozhledna
Ocmanice

Ocmanická rozhledna

Rozhledna Ocmanice stojí na kopci (428 m.n.m.), který se zvedá jižně nad stejnojmennou obcí.

Rozhledna je 15 m vysoká dřevěná stavba ve tvaru osmibokého jehlanu s vnitřním kovovým schodištěm. Rozhledna byla postavena nad podzemním vodojemem obce Ocmanice. Má jednu vyhlídkovou plošinu ve výšce 8 m a poskystuje sice krásný výhled, ale jen na blízké okolí. Vidět můžeme Ocmanice, Náměšť na Oslavou a nedaleké rybníky.

Rozhledna Babylon
Kramolín

Rozhledna Babylon

Jedna z nejstarších rozhleden na Moravě se tyčí se na temeni Zeleného vrchu (491 m n.m.) nad obcí Kramolín.

Kamennou empírovou vež dal postavit v roce 1831 majitel námeštského panství hrabě Jindřich Vilém Haugwitz pro potřeby zeměměřičů.

Rozhledna Mařenka
Štěměchy

Rozhledna Mařenka

Na nejvyšším bodě Třebíčska, vrcholu Mařenka (711 m n.m.), stojí nová rozhledna.

Kombinací obvodového pláště z kamene a kovové konstrukce schodiště s dřevěnými prvky vznikla unikátní 31 metrů vysoká stavba, na jejímž vrcholu je zastřešené vyhlídkové molo.

Rozhledna na Pekelném kopci
Třebíč

Rozhledna na Pekelném kopci

Rozhledna sestavená z geometrických tvarů dle křesťanské a židovské symboliky. 

 

Jižně od Třebíče vznikl v roce 2014 další zajímavý turistický cíl. Rozhledna, která se tyčí na vrcholu Pekelného kopce (572 m n m.), měří 26,5 metrů a jejím tvůrcem je architekt Pavel Jura. Rozhledna je tvořena z modřínového dřeva s kovovými prvky a její vzhled odráží znaky třebíčských UNESCO památek – baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti. Nejen turisté se tak mohou těšit na další lákavý cíl výletů, který nabídne krásný výhled na Třebíč i okolní krajinu.

Vodojem Kostelíček Třebíč
Třebíč

Vodojem Kostelíček Třebíč

Nad městem u Kostelíčka na Strážné hoře stojí od roku 1940 Vodojem Kostelíček Třebíč.

Tato stavba sloužila k zásobování města pitnou vodou až do 70. let minulého století. V současnosti návštěva objektu umožní nejen atraktivní pohled na město a všechny jeho památky, ale také krátké nahlédnutí do historie i současnosti třebíčského vodárenství formou audiovizuální projekce.